שגשוג לצד קיפאון: מבט למצב הכלכלה האיראנית מאז חתימת הסכם הגרעין

ההסכם שנחתם עם טהראן בשנת 2015 תרם לשגשוג תעשיית הרכב במדינה, אולם במקביל, ישנם כמה מגזרים שסובלים מסטגנציה והמשקיעים עדיין לא מעוניינים להגיע. נדב איל מסביר

הסכם הגרעין לא מתפקד טוב כמו שהאיראנים ציפו ואינו תואם את שאיפותיהן של ארה"ב וישראל - לשנות את זהותה ואופייה של איראן מגורם רדיקלי שמנסה לשבש את מעמדן באזור.


בטהראן חשבו שיקודמו בברכה בקהילה הבינלאומית והדבר לא קרה. עם זאת, כן קרו דברים טובים: הכלכלה האיראנית צמחה בשנה שעברה מאז ההסכם בלמעלה מ-6 אחוזים, אך לא מדובר בצמיחה מספקת. לפי הצפי ל-2017, אם היא תצמח בארבעה-ארבעה אחוזים וחצי זה יהיה מעל לציפיות.

 

כתבות נוספות בנושא >>

טראמפ: "איראן היא 'שחקן רע' - ואנו נטפל בה כאחת כזו"

מפקד משמרות המהפכה באיראן: "טראמפ טיפש - נתקדם בתוכנית הטילים שלנו"

הסכם הגרעין: טראמפ מאותת לאיראן - מסכים עם הקו שמוביל נתניהו • פרשנות

 

איראן מציגה בסיס מל
 

איראן מציגה בסיס מל"טים(טוויטר)

איראן כן פרצה קדימה בשוק הרכב. המדינה מייצרת מכוניות בקצב של מאות אלפי יחידות לפחות בחודש ומוקמים מפעלים בתחום, דבר יוצא דופן. 80 מיליון בני אדם מתוך האוכלוסייה במדינה הם עירוניים ונזקקים למכוניות. תחום הרכב מספק פרנסה ותעסוקה למיליוני איראנים והדבר תורם לכלכלה.


מנגד, נושאים פיננסיים ופרויקטים של תשתיות תקועים, לא רק בגלל הסנקציות האמריקניות, אלא גם בגלל זהותה של איראן: מדינה תיאוקרטית, ביורוקרטית שבה אנשי משמרות המהפכה מנהלים כלכלת צללים ולכן משקיעים לא רואים בה יעד אטרקטיבי.