ועידת העבודה אישרה ברוב גדול את השינויים שביקש גבאי

יו"ר המפלגה החדש הצליח להתמודד עם מוקדי הכוח והמנגנון המפלגתי, והעביר את התיקונים בחוקה, שהתפרסמו לראשונה בחדשות 10. מטרתו - להיות פקטור משמעותי בבחירות הקרובות. גבאי: "הבית שלנו זקוק לשינוי, שיאפשר לנו לחזור ולהנהיג את המדינה"

יושב הראש העבודה הטרי, אבי גבאי, הצליח להעביר היום (חמישי) בוועידת המפלגה בגני התערוכה את השינויים שתכנן בחוקת הסיעה. "הבית שלנו זקוק לשינוי, שיאפשר לנו לחזור ולהנהיג את המדינה", אמר גבאי בנאומו.

 

זה היה מבחן הכוח הראשון לגבאי כיו"ר החדש, שנאלץ להתמודד עם מוקדי הכוח במפלגה. אחד מהמוקדים הללו הוא חבר הכנסת עמיר פרץ, שהתנגד לאותם שינויים. במהלך נאומו עקץ ח"כ פרץ את יו"ר המפלגה בעבר, אהוד ברק, ופנה לגבאי - "אני מזהיר אותך מפני יועצים מצייצים. ובמיוחד מצייצן העל שריסק את המפלגה ל-13 מנדטים".

 

>> כתבות נוספות בנושא:

שריונים בעשירייה ושיבוץ בוועדות: גבאי פועל לחיזוק מעמדו במפלגת העבודה

כפי שפורסם בחדשות 10: תוכנית גבאי לחיזוק מעמדו במפלגת העבודה

פרץ נגד גבאי: "אפילו מפרס ורבין לא ביקשתי מה לומר"

 

עוד במהלך הנאום תקף יו"ר העבודה את הממשלה בראשותו של בנימין נתניהו. "הממשלה משחיתה את המדינה, מפוררת את החברה הישראלית, מרסקת את אחדותנו, ומסכנת את ביטחון המדינה. אזרחי ישראל קמים כל בוקר מחדש ומגלים כמה עמוק הריקבון השלטוני בישראל. ראינו את זה במתווה הגז ולחרדתנו זה הגיע למערכות ביטחון", אמר.

 

מבחן הכוח הראשון. יו
 

מבחן הכוח הראשון. יו"ר מפלגת "העבודה", אבי גבאי(חדשות 10)

לדבריו, "ראש הממשלה וקבוצת הסייענים שלו מעמיקים את הקרעים בחברה. הם מלמדים את אזרחי ישראל לשנוא זה את זה במקום לכבד זה את זה. במקום להדגים מנהיגות של כבוד הדדי הקואליציה הזו מייצרת לנו פחד, הסתה ופילוג. הם גם לא עובדים בשביל הציבור. במקום לפרוס דרך של עשייה והתקדמות, במקום להוביל בבטחה לפתרונות ולשינוי, קואליציית ה'סלפי' מקדישה את סדר היום שלה לדימויים ולצילומים".

 

נכון לעכשיו לא נראה שיש לו חזית משמעותית קשה להתמודדות. הסטיגמה של מפלגת העבודה ככזו שאוכלת יושבי ראשיה, גרמה לאנשים רבים שלא אוהבים את השינויים הללו לחשוב פעמיים לפני שהם מתנגדים. אם אכן ההתנגדו, זה נעשה באופן פאסיבי, זאת בניגוד לעמיר פרץ. על כן, הנחת העבודה היא שגבאי יצליח להעביר את השינויים.

 

מתנגד לשינויים שגבאי רוצה לקדם
 

מתנגד לשינויים שגבאי רוצה לקדם". ח"כ עמיר פרץ(חדשות 10)

לפי תוכניתו של גבאי, אותם תיקונים בחוקה יבטיחו כי הוא יקבל שני שריונים שייעשו לבקשתו בעשירייה הראשונה, ושני שריונים נוספים יהיו בין העשירייה השנייה לשלישית - ובכך יקבל יושב הראש ארבעה שריונים ברשימה כולה. בנוסף, מזכ"ל המפלגה לא ישוריין באופן אוטומטי במקום ה-7, אלא על ידי הנהלת המפלגה ולפי המלצת יושב הראש בסמוך לבחירות.

 

שינוי נוסף שיו"ר העבודה מקדם הוא כי המפלגה תגביר את השקיפות הציבורית שלה במספר דרכים, בהן פרסום הדוחות הכספיים שלה מדי שנה. כמו כן, סמכויות הניהול של המפלגה תעבור לידיו של גבאי כדי שהוא יוכל "לשאת באחריות לפעילות המפלגה ולוודא כי הינה ערוכה לקראת הבחירות לכנסת, הן מהבחינה הכספית והן מהבחינה הארגונית". עוד הוצע כי תפקידי יו"ר הסיעה, יושבי ראש הוועדות בכנסת וחברי הוועדות ייקבעו לפי החלטתו של גבאי - וזאת כדי "לחזק את יחסי העבודה בין היו"ר לעבודת הסיעה וחבריה לכנסת", כדברי המפלגה.

 

לא רק ח"כ פרץ מתנגד לרעיון השריונים, אלא גם רבים מחברי הוועידה שעומדים מאחורי מועמדים פוטנציאליים אותם הם רוצים לשלב בכנסת.