הערכת הפלסטינים: "חמאס לא ישבור את הכלים - תלוי באיפוק צה"ל"

ביממה לאחר הכרזתו של הנשיא טראמפ עימותים נרשמו בכל רחבי הגדה ועזה. מערכת הביטחון נערכת לקראת ההפרות הגדולות הצפויות בשעות הקרובות לאחר התפילות במסגדים. זה יהיה המבחן שלפיו ניתן יהיה למדוד לאן יפנה הציבור הפלסטיני בתקופה הקרובה. גורמי הביטחון הפלסטינים מעריכים כי האירועים יוכלו

בעוד שעה קלה יחלו תפילות יום השישי במסגדים ומערכת הביטחון נערכת לקראת הפרות הצפויות לאחריהן. עם זאת, גורמי ביטחון פלסטיניים מעריכים כי האירועים היום יוכלו וכי חמאס לא ישבור את הכלים, זאת כתלות באיפוק שיפגינו חיילי צה"ל כלפי המפגינים.

 

הפגנות צפויות היום בחברון, שכם, רמאללה, קלנדיה, בית לחם ובמקומות נוספים. גם ברצועת עזה, חמאס מתכוון להוציא הפגנת המונים וצעדת מחאה לעבר הגדר בכדי להתעמת עם כוחות הביטחון. במדינות ערב צפויות גם כן מחאות ענק. ההפגנה הגדולה ביותר צפויה ברבת עמון, בירת ירדן, שם הושמו כוחות הביטחון בכוננות עליונה.

 

>> הכרזת טראמפ - כתבות נוספות:

הכרזת י-ם: הרחוב הערבי זועם - "להכריז על מרד אזרחי גדול"

המתיחות היא רק קדימון, המבחן האמיתי - מחר • פרשנות
הכרזת טראמפ: הימור מסוכן - ללא משמעות מעשית בקרוב

 

אלפי מפגינים באינדונזיה ומלזיה כבר יצאו הבוקר לרחובות במחאה נגד הכרזת הנשיא האמריקני. המפגינים נמצאים סמוך לשגרירויות ארה"ב, קוראים קריאות נגד אמריקה ושורפים את תמונתו של טראמפ. הרשויות תגברו את האבטחה באזורים הללו. כמו כן, נשיא תוניסיה זימן אליו את שגריר ארה"ב והודיע לו כי מדינתו מתנגדת להכרה בירושלים בירת ישראל.

 

הפגנת מחאה בג'נין נגד החלטת טראמפ
 

הפגנת מחאה בג'נין נגד החלטת טראמפ(ללא קרדיט)

מפגינים נגד הכרזת טראמפ מול שגרירות ארה
 

מפגינים נגד הכרזת טראמפ מול שגרירות ארה"ב באינדונזיה(רויטרס)

מפגינים נגד הכרזת טראמפ מול שגרירות ארה
 

מפגינים נגד הכרזת טראמפ מול שגרירות ארה"ב באינדונזיה(רויטרס)

הבוקר פרסמה ועדת המעקב העליונה לענייני הציבור הערבי-פלסטיני בישראל כרזות בהן נקראים הפלסטינים וערביי ישראל לצאת ולהפגין נגד הכרזתו של הנשיא טראמפ, בכרזות נכתב בין היתר כי ירושלים, אל קודס, היא בירת פלסטין "על אפם וחמתם של טראמפ ונתניהו".

 

שר החינוך הפלסטני, סברי סיידם, אמר בכנס בנצרת כי "הפלסטיני מתייחס לירושלים כליבו וההצהרה של טראמפ היא נסיון לעקור את הלב הזה ממקומו". עוד הוא הוסיף כי "ההצהרה הזאת היא של שני אנשים השרויים במשבר. הראשון זה נתניהו, שנלחם במכונה המשפטית בישראל ויש לו משבר בכנסת, והשני זה טראמפ, שסובל מהדרדרות בפופולריות שלו וחיפש מוצא, שהוא יוכל להגיד - אני הנשיא הראשון של ארה"ב שקיבל החלטה כזאת. בעושותו כך, הוא השפיל את העם הפלסטיני ועוד 2 מיליארד מוסלמים וערבים ברחבי העולם".

 

ביממה לאחר הכרזתו של נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, כי מדינתו מכירה בירושלים כבירת ישראל, עימותים נרשמו בכל רחבי הגדה ועזה. ברשות הפלסטינית דיווחו על יותר ממאה פצועים, אך אירועי אתמול היו רק הכנה לקראת היום. במידה רבה, אירועי אתמול היו צנועים בגודלם. אמנם איסמעיל הנייה, מנהיג הלשכה המדינית של חמאס, קרא ליציאה ל"אינתיפאדת שחרור ירושלים והגדה", אך בשטח לא נרשמו אירועים חריגים. כוחות הביטחון הצליחו להשתלט על האירועים ללא אבדות לאף אחד מהצדדים. בסופו של דבר, היום יהיה יום המבחן.

 

יושב ראש הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, ובכירי החמאס ינסו להוציא כמה שיותר אנשים לרחוב כדי להפגין את מורת רוחם מהחלטת טראמפ. עוד לא ידוע אילו הנחיות העביר אבו מאזן לכוחות הביטחון של הרשות. כלומר, האם ירסן במידת האפשר את המהומות הצפויות או שיתיר שחרור לחץ שעלול להוביל בסופו של דבר להסלמה.

 

כרזות הציבור הערבי לקראת
 

כרזות הציבור הערבי לקראת "יום הזעם"(ועדת המעקב העליונה לענייני הציבור הערבי-פלסטיני בישראל)

כרזות הציבור הערבי לקראת
 

כרזות הציבור הערבי לקראת "יום הזעם"(ועדת המעקב העליונה לענייני הציבור הערבי-פלסטיני בישראל)

קשה להעריך כיצד ינהג הרחוב הפלסטיני. לצד המסרים המתסיסים מחמאס ומרחבי העולם, בין היתר קריאתו של חסן נסראללה, מזכ"ל חיזבאללה, שטען שיש לקרוא לאינתיפאדה וכי רק הסלמה של ההתנגדות תביא לביטול החלטתו של טראמפ, בשטח נשמעים גם קולות אחרים, מרגיעים. ייתכן שהמהומות הפלסטיניות יסתכמו בלא הרבה יותר מהיומיים הנוכחיים.

 

מערכת הביטחון נערכת לכל תרחיש והכוחות באזור ירושלים מתוגברים. יחד עם זאת, יש לציין כי התגבור שזומן עבור היום הוא מצומצם באופן יחסי. כאשר פרץ המשבר בעיר בעקבות הוספת גלאי המתכות בכניסה להר הבית, התגבור היה גדול בהרבה. נכון לשעה זו לא הוחלט על הגבלת גיל המתפללים המוסלמים בהר הבית.

 

האם ירסן במידת האפשר את המהומות הצפויות? אבו מאזן (ארכיון)
 

האם ירסן במידת האפשר את המהומות הצפויות? אבו מאזן (ארכיון)(רויטרס)

עשרות המוקדים אתמול התפרסו לכל אורך הגדה, מחברון שבדרום ועד לג'נין שבצפון, כאשר ברמאללה הייתה התהלוכה המרכזית. הפלסטינים מדווחים על פצועים בעיקר כתוצאה מירי נגד הפס"ד - כדורי גומי, רימוני גז ו"רוגר". על מנת למנוע התלקחות הורו לכוחות להימנע משימוש באש חיה, ולהעדיף את האמצעים לפיזור הפגנות. לאחר שההפגנות גוועו, כוחות צה"ל עדיין פרוסים במוקדי החיכוך ביהודה ושומרון, על מנת למנוע מהפרות הסדר הללו להחריף.

 

בהפגנה הגדולה ביותר בכיכר מנארה ברמאללה, המפגינים שרפו תמונות של טראמפ וכינו אותו טרוריסט. אחד המפגינים טען: "הוא לא נותן חסות לתהליך השלום אלא הורס אותו". מפגין אחר אמר: "העם הפלסטיני הוא שיקבע את גורלו. לא טראמפ ולא הסכמים בינלאומיים יפקיעו את זכויותיו על ירושלים".

 

במקביל אתמול, אזעקת צבע אדום נשמעה באזור יישובי חוף אשקלון ושער הנגב שבעוטף עזה. במערכת הביטחון הודיעו כי זוהו שני שיגורים שנפלו בשטח הרצועה. לא היו נפגעים, מלבד אישה אחת בשדרות שלקתה בחרדה. על פי ההערכות, על הירי אחראי ארגון סלפי, המזוהה עם דאע"ש. בתגובה לאירוע, צה"ל תקף מטרות טרור ברצועת עזה.

 

 

בהכנת הידיעה השתתף גם כתבנו בירושלים יוסי אלי.

 

הפגנות ברצועת עזה - רק קדימון למחר
 

הפגנות ברצועת עזה - רק קדימון למחר(טוויטר)

  • תגיות: