10tv, 10tv

נסראללה על הצהרת טראמפ: "לקרוא לאינתיפאדה פלסטינית חדשה"

מזכ"ל חיזבאללה טען כי בעקבות ההכרה בירשלים כבירת ישראל "המקומות הקדושים לאיסלאם ואל-אקצא נמצאים בסכנה" • בעשרה ימים שלפני ההכרזה, נתניהו שוחח עם נשיא ארה"ב שלוש פעמים, האחרונה בהן ביום שלפני, ואמר לו: "אתה עומד לעשות היסטוריה"

  • פורסם ב:
  • 07/12/2017 19:54
  • |
  • עודכן ב:
  • 07/12/2017 19:54
  • |
  • כתבים:
  • ברק רביד

מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה הצהיר היום (חמישי) כי יש לקרוא לאינתיפאדה פלסטינית חדשה ולהסלים את ההתנגדות, זאת בעקבות הצהרתו של נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, בה הכיר בירושלים כבירת ישראל.

 

"זו תשובה החזקה ביותר להחלטת טראמפ", אמר נסראללה, "על מדינות ערב והמדינות המוסלמיות לתת את מלוא התמיכה לעם הפלסטיני אם יחליט לפתוח באינתיפאדה". מזכ"ל חיזבאללה הוסיף כי "המקומות הקדושים לאיסלאם ואל-אקצא נמצאים כעת בסכנה. עלינו לצלצל בפעמון האזהרה". עוד אמר: "מה יהיה גורל הסוגיה הפלסטינית בלי ירושלים? מה ישאר ממנה?".

 

>> הכרזת טראמפ - כתבות נוספות:

"עשרות פצועים בהפגנות ביו"ש"; כוננות לקראת שישי

המתיחות היא רק קדימון, המבחן האמיתי - מחר • פרשנות
הכרזת טראמפ: הימור מסוכן - ללא משמעות מעשית בקרוב

 

מנהיג חיזבאללה השוואה את דבריו של טראמפ להצהרת בלפור שנייה וטען כי ל"עם האיסלאמי יש אחריות מול התקופנות האמריקנית על ההיסטוריה שלנו". הוא טען כי ההחלטה היא הבעת זלזול בבני בריתה המוסלמים של ארה"ב: "יותר מ-50 מדינות בעולם הערבי והמוסלמי, מה הם בשביל טראמפ? הם שום דבר". הוא טען כי יש ללחוץ על האמריקנים על מנת שההחלטה תבטל, דבר שיהיה אפשרי בעזרת לחץ פוליטי ויזימת אינתפיאדה. לשם כך, קרא נסראללה "לכל הערבים להפסיק את כל המלחמות בכל מקום ולחפש אחר פתרונות".

 

לדבריו, פרשנים ישראלים טוענים שהתגובה הערבית לא תגיע, מכיוון שהעמים הערבים "עסוקים ושכחו את הסוגיה הפלסטינית". הוא אמר כי הערכה זו היא שדחפה "לצעד המשוגע הזה". הוא קרא לערוך עצרות והפגנות לתמיכה בירושלים ולהודיע לשגרירים האמריקנים שהחלטת טראמפ שמה את האזור "מול מצב מסוכן שאין לדעת את תוצאותיו". עוד אמר כי "אני קורא לנתק את כל הקשרים עם ישראל, הסודיים והפומביים".

 

בווידאו: נתניהו בעקבות הצהרת טראמפ

 


בתוך כך, נודע כי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שוחח בטלפון עם נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, שלוש פעמים בעשרת הימים לפני שהצהיר כי הוא מכיר בירושלים כבירת ישראל. השיחות עסקו בתיאום לקראת ההכרזה, כאשר שיחתם האחרונה נערכה ביום שלפניה.

 

"אתה עומד לעשות היסטוריה", כך אמר נתניהו לטראמפ בשיחה אחרונה זו, וגם התחייב לשמור על הסטטוס קוו במקומות הקדושים, בדגש על הר הבית. היום (חמישי), ראש הממשלה צייץ סרטון בו הוא אומר כי "יש רגעים גדולים בתולדות הציונות: הצהרת בלפור, הקמת המדינה, שחרור ירושלים ואתמול - הצהרת טראמפ". עוד אומר נתניהו בסרטון: "זה רגע מרומם ומאחד - לימין, לשמאל, דתיים, חילונים. אנו מעלים את ירושלים על ראש שמחתנו".

 

במקביל, ממשיכים ביטוי ההסתייגות והגינויים מרחבי העולם. קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל הצהירה כי ארצה דבקה בהחלטת האו"ם ובתפיסה כי נושא ירושלים צריך להיפתר במסגרת מו"מ.

 

 

 

"נושא ירושלים צריך להיפתר במו"מ". אנגלה מרקל (ארכיון)(רויטרס)

פדריקה מוגריני, נציגה העליונה לענייני חוץ וביטחון של האיחוד האירופי, הצהירה כי פתרון שתי המדינות הוא הפתרון היחיד, כאשר ירושלים היא בירת שתיהן. עד אז, אמרה "האיחוד האירופה ומדינותיו יכבדו את הקונצנזוס הבינלאומי".

 

בעקבות דבריה, משרד החוץ הגיב: "ההתעקשות על כך שירושלים איננה בירת ישראל היא התכחשות לעובדה היסטורית שאין עליה עוררין. כל התכחשות לאמת פשוטה זו, מרחיקה את השלום בכך שיוצרת ציפיות אצל הפלסטינים שמנותקות מהמציאות".

סקר

  • תגיות: