10tv, 10tv

אפקט טראמפ: "עשרות פצועים בהפגנות ביו"ש"; כוננות לקראת שישי

לקראת שעות הערב החלו לגווע העימותים האלימים שנרשמו היום ברחבי הגדה, וברצועת עזה. הכוחות הונחו להימנע מירי חי, ובאופן יחסי לא נרשמו אירועים חריגים. החשש כעת הוא מפני התלקחות מחר - אחרי התפילות במסגדים

"נאום ירושלים" של טראמפ: ההפגנות שהתעוררו ברחבי השטחים במחאה על ההכרזה אמש (רביעי) של נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, על ירושלים בירת ישראל - מתחילות אט אט לגווע. במערכת הביטחון נערכים כעת לקראת מחר, יום שישי, אז צפויים הפרות הסדר להתחדש לאחר התפילות במסגדים.


כוחות צה"ל עדיין פרוסים במוקדי החיכוך ביהודה ושומרון, על מנת למנוע מהפרות הסדר הללו להחריף. עשרות המוקדים התפרסן לכל אורך הגדה, מחברון שבדרום ועד לג'נין שבצפון, כאשר ברמאללה הייתה התהלוכה המרכזית. הפלסטינים מדווחים על יותר ממאה נפגעים באירועים, בעיקר כתוצאה מירי נגד הפס"ד - כדורי גומי, רימוני גז ו"רוגר". על מנת למנוע התלקחות הורו לכוחות להימנע משימוש באש חיה, ולהעדיף את האמצעים לפיזור הפגנות.


>> אפקט טראמפ - כתבות נוספות:

המתיחות היא רק קדימון, המבחן האמיתי - מחר • פרשנות

הכרזת טראמפ: הימור מסוכן - ללא משמעות מעשית בקרוב

נתניהו: מגעים עם מדינות נוספות להכרה בי-ם בירת ישראל


כתוצאה מהעימותים במעבר ג'למה הסמוך לג'נין, הודיעו במשרד הביטחון על סגירתו. גם ברצועת עזה נרשמו כשבעה מוקדי עימות באזור הגדר בין כוחות הביטחון לפלסטינים. גבר בן 30 נפצע קל מזריקת אבן על אוטובוס באום אל פאחם. נראה שהשיא של היום מאחורינו והמצב תחת שליטה. ולצד העימותים נרשמו גם תגובות חריפות מאוד משאר העולם הערבי.

 

הפגנת המחאה בג'נין, היום. ללא אירועים חריגים
 

הפגנת המחאה בג'נין, היום. ללא אירועים חריגים(ללא קרדיט)

ראש הלשכה המדינית של חמאס, איסמעיל הנייה, הגיב להכרזה האמריקנית בתקיפות. "ההחלטה של אמריקה היא הכרזת מלחמה על העם הפלסטיני, על ירושלים", אמר בנאום שנשא בעזה, "אנו קוראים ונפעל למען יציאה לאינתיפאדה, אנו קוראים לכולם לצאת בזעם בכל רחבי פלסטין".

הנייה קרא לפיוס פלסטיני, לצד הפסקת התיאום הביטחוני בין הרשות הפלסטינית לישראל. "הכרזת טראמפ היא הוכחה לכך שאופציית ההסדר המדיני נכשלה, אוסלו מת", אמר, "אנו עומדים מול משוואה חדשה ושלב מדיני חדש, עלינו למהר בנושא הפיוס הפלסטיני, להתגבר על הפיצול ולפעול במהירות להקמת מסגרת על מנת לגבש אסטרטגיית התמודדות עם ישראל וההנהגה האמריקנית".


ראש הממשלה הפלסטיני, ראמי חמדאללה, אמר כי הכרזת טראמפ נוגדת את כל ההחלטות הבינלאומיות, את החוק ואת ההבנות הידועות לפיהן ירושלים היא עיר פלסטינית כבושה מאז 1967. עוד אמר חמדאללה כי "החלטת טראמפ פירושה סיום התפקיד אותו ממלאת וושינגטון כנותנת חסות לתהליך השלום".

ארגון הג'יהאד האסלאמי אמר כבר אתמול כי הודעתו של טראמפ היא הכרזת מלחמה, לא רק על הפלסטינים אלא על כל המוסלמים. "זהו אגרוף משתק או סטירת לחי, לכל הקוראים להסדר מדיני", אמרו, "אם הערבים כנים ברצונם להגן על ירושלים עליהם להוציא את שגרירי ארה"ב מארצותיהם".

 

 

"עומדים מול משוואה חדשה". איסמעיל הנייה(רויטרס)

ארצות הברית ביקשה מאזרחיה שלא להגיע לישראל, לשטחי הגדה המערבית ולרצועת עזה עד ה-20 לחודש. מסמך של משרד החוץ האמריקני חושף כי הוקם כוח משימה מיוחד כדי "לעקוב אחר התפתחויות סביב העולם" בעקבות ההכרזה. גורם אמריקני אמר כי זהו צעד סטנדרטי להקים כוח שכזה "בכל פעם שישנה דאגה לביטחון ולבטיחות של אישי ממשל, או אזרחים אמריקנים".

 

נשיא טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, אמר כי הכרזתו של טראמפ תבעיר את האזור. בנאום שנשא מול תומכיו הוא טען שטראמפ התכווון להבעיר את האזור ולא להביא שלום, "מה אתה מנסה לעשות?", שאל. בנוסף הוא קבע שההכרה מתעלמת מהחלטת האו"ם משנת 1980, שקובעת כי חוק יסוד: ירושלים בירת ישראל, מפרה את החוק הבינלאומי, משום שהוא מגדיר את ירושלים המאוחדת בירת ישראל. הוא הודיע כי ישוחח עם האפיפיור לגבי הכרזת טראמפ.

 

בנוסף, טראמפ אמר כי השגרירות האמריקנית תעבור לירושלים. "הנחיתי את משרד החוץ להתחיל בהכנות להעביר את השגרירות האמריקנית מתל אביב לירושלים", אמר. עם זאת, טראמפ חתם על הצו הנשיאותי שדוחה את העברת השגרירות לירושלים, עד לסיום ההכנות.

טראמפ טען בנאומו שמטרת החלטתו על הכרה בירושלים והעברת השגרירות אליה היא להתניע את תהליך השלום באזור. "אחרי למעלה משני עשורים אנחנו לא קרובים להסכם שלום בין הישראלים לפלסטינים", אמר הנשיא. "חזרה על אותן פעולות לא יקרבו אותנו לשלום, חייבים לאמץ גישה חדשה".

 

סקר

 

  • תגיות: