,

בניגוד להצהרות: סמלי חמאס נשארים בכלא

בחמאס משווקים הערב את העסקה לשחרור החייל החטוף כהצלחה משמעותית של הארגון שעמד על שלו וקיבל את כל דרישותיו. בארגון טענו שבין האסירים שישוחררו גם מרואן ברגותי ומתכנן ההתנקשות בשר רחבעם זאבי. בישראל הבהירו שהם לא חלק מהעסקה

(4:53 דקות)

הן בישראל והן בחמאס נאלצו להגמיש את עמדותיהן על מנת להגיע לרגע החתימה על עסקת חילופי השבויים, במסגרתה ישוחרר החייל החטוף, גלעד שליט. על פי ההערכות, בחמאס העדיפו לוותר על מספר מהאסירים שדרשו את שיחרורם, תמורת שחרורם של אסירים הנחשבים ל"איכותיים" יותר. על פי הדיווחים, בין האסירים שישוחררו היו אמורים להיות מרואן ברגותי ומשלח רוצחיו של השר רחבעם זאבי, אחמד סעדאת. אך בישראל הכחישו זאת מכל וכל.

 

בחמאס פתחו הערב בשיווק העסקה לתושבי הרצועה. בחמאס טוענים ש-99% מדרישותיהם התקבלו לבסוך על ידי ישראל. כל שלושת הארגונים שחטפו טוענים שכל הדרישות שלהם מאז החטיפה מולאו ולכן אין להם סיבה ולומר שהעסקה לא טובה. "אנחנו מודיעים על הסכם בינונו לכיבוש הציוני. לראשונה ישנם אסיריםם מירושלים הכבושה וערבים ישראלים. כשליש נידונו למאסרי עולם כבדים", דווח בערוץ הטלוויזיה של חמאס.

 

עם זאת, נראה שגם חמאס התגמש בעמדותיו, אולם ההתגמשות תתגלה במלואה רק עם יציאת העסקה לפועל. ככל הנראה, חמאס נאלץ להתגמש לאור מצבו הבין-לאומי של הארגון ומול יושב ראש הרשות הפלסטינית, אבו מאזן. על כן, בין היתר, כנראה החליטו בחמאס לצמצם מעט את מספר האסירים תמורת שמות מרכזיים. מקורבים לברגותי אישרו הערב כי הוא אכן נכלל ברשימת האסירים שישוחררו, אולם סירבו לומר האם יגורש או יחזור לשטחי הגדה.

 

שעות ספורות לאחר הדיווחים הפלסטיניים, הכחישו בישראל את הדיווחים. גורמים בישראל הבהירו כי בניגוד לפרסומים, לישראל אין כוונה לשחרר במסגרת העסקה את מרואן ברגותי, את עבדאללה ברגותי או את אחמד סעדאת. במערכת הביטחון הישראלית טוענים כי ה"סמלים" של חמאס, לא ישוחררו במסגגרת העקסה. בנוסף, בישראל אף אומרים שלא התחייבו שלא לפגוע באסירים שישוחררו.

 

(עדכון אחרון: 23:21)