,

עיני נלחם למען עובדי הקבלן אך אלו הועסקו באירוע של ההסתדרות

ההסתדרות נשאה היום את דגל המאבק בהעסקת עובדי קבלן כשהודיעה על כוונתה להכריז על סכסוך עבודה. עם זאת, רק לפני חודשיים הועסקו עובדי קבלן דווקא באירוע תמיכה של העובדים המאוגדים במחאת האוהלים. ההסתדרות בתגובה: מדובר באירוע חד פעמי

(2:08 דקות)

יושב ראש ההסתדרות, עופר עיני, הודיע היום (שלישי) על כוונתו להכריז על סכסוך עבודה בשל העסקת עובדי קבלן, בייחוד במגזר הפרטי. עם זאת העסקה הוגנת מתחילה בבית וגם באירועים של ההסתדרות ניתן למצוא עובדי קבלן. כך אירע לפני חודשיים, אז נערך אירוע תמיכה פומבי של עיני בעד מחאת האוהלים. בין הרגליים של העובדים מהאוגדים והחזקים הסתובבו מנקים של חברה קבלנית.

 

העובדים, שהסתובבו על הדשא בין אנשי הוועדים שהניפו שלטים בעד העבודה המאורגנת, הגיעו כדי לסלק את הפסולת שהושארה במקום. בהסתדרות הסבירו כי מדובר באירוע חד פעמי וכי לא משתלם להעסיק עובדים באופן קבוע על מנת שינקו ויסדרו אירוע שמתרחש פעם אחת בשנה.

 

אמנם מדובר בהסבר טוב והגיוני אך מהצד השני אפשר היה לצפות ממי שנושאים את הדגל נגד העסקתם של עובדי קבלן במשק להימנע בעצמם, אפילו באירוע חריג וחד פעמי, מהעסקה מהסוג הזה.

 

היום הודיע עיני כי בכוונת ההסתדרות לכנס ביום שלישי הבא את הנהגת ההסתדרות ובית נבחרי ההסתדרות כדי לאשר סכסוך עבודה כללי במשק. ההסתדרות תדרוש להעביר מספר מקסימלי של עובדי קבלן במשק להעסקה ישירה. ההסתדרות אף תדרוש להכניס עובדים בחוזים אישיים להעסקה ישירה או להסכמים קיבוציים.

 

"תופעת עובדי הקבלן הפכה בשנים האחרונות ליותר ויותר נפוצה ויש לצמצם אותה. יש הרבה מקומות, במיוחד במדינה, שבהם מועסקים עובדים באמצעות קבלנים לא מסיבה כלכלית, כדי לחסוך בעלות, אלא רק כדי שניתן יהיה ביתר קלות למנוע מהם את היכולת לקבל את זכויותיהם הבסיסיות ואת כבודם במקום העבודה", אמר עיני.