,

מסתמן: תוספת השכר לרופאים תעמוד על כ-47% בממוצע

עלות ההסכם שצפוי להיחתם בין הרופאים לאוצר יהיה 2.7 מיליארד שקל למשך 9 שנים. שכרו של מתמחה באזור המרכז יעלה ב-30%, ומתמחה בפריפריה יקבל תוספת שכר של 52%

(3:57 דקות)

מזכירות ההסתדרות הרפואית אישרה פה אחד את הסכם ההבנות אליו הגיעו הרופאים והאוצר הבוקר, שישים קץ לשביתה שנכנסה היום ליומה ה-157. כרגע מתכנסים המעסיקים (האוצר ושירותי בריאות כללית) כדי לקבל החלטה סופית.

 

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של חדשות 10 »

 

עלות ההסכם שנחתם בין הרופאים לאוצר תעמוד על 2.7 מיליארד שקל למשך 9 שנים. עלות זו משקפת תוספות שכר בשיעור של 49% - מהם תוספת רוחבית אחידה של 24% לכלל הרופאים במערכת וכל השאר תוספות דיפרנציאליות גבוהות יותר שינתנו בין השאר לרופאים שיעבדו בפריפריה, לרופאים במקצועות במצוקה, לרופאים מומחים שימונו למנהלי שירות ויקבלו דרגת שכר חדשה ולתשלום שכר בעת היעדרות. רופאים אלה יקבלו תוספות שעשויות להגיע אף ל- 70% ויותר לעומת השכר שהם מרוויחים כיום. 70% מתוספות השכר ינתנו במשך שלוש השנים הראשונות להסכם.

 

בחלק מהמקרים תוספות אלה עשויות להגיע ל-70% ויותר לעומת השכר שרופאים אלה מרווחים היום, כך מסתמן לפי ההסכם עם האוצר שעשוי להיחתם בשעות קרובות.

 

באשר למתמחים, בתום תקופת ההסכם יעלה שכרו ברוטו של מתמחה באזור המרכז שמבצע 6 תורנויות חודשיות ב-30% (מ-16,694 היום ל-21,634 שקל בתום ההסכם), שכרו של מתמחה במקצוע במצוקה מאזור המרכז יעלה ב-33% (מ-18,978 ל-25,319 שקל), מתמחה בפריפריה יקבל תוספת שכר של 52% (מ-17,016 ל-25,887 שקל) ושכרו של מתמחה בפריפריה שעוסק במקצוע במצוקה יעלה ב-52% ויעמוד על 31,545 שקל לעומת 20,545 כיום.

"היה כאן אומץ הן מצד הרופאים והן מצד המעסיקים"

"זהו הסכם ארוך ומאד דיפרנציאלי ולכן כל הקושי והרעשים שהיו סביבו", אומר הממונה על השכר אילן לוין. "כשיש מי שמקבל פחות ומי שמקבל יותר - נוצרת התמרמרות ולכן היה כאן אומץ הן מצד הרופאים והן מצד המעסיקים. ברור שאם ההסכם היה נותן תוספת שכר אחידה לכולם לא היו הפגנות שמלוות אותנו עד הדקות האחרונות. בהפגנות האלה לא רואים רופאים ומנהלי מחלקות מהפריפריה", הוסיף ורמז לכך שהמחאה המרכזית נגד ההסכם מגיעה מכיוון בתי החולים במרכז.70% מתוספת השכר יינתן במשך 5 השנים הראשונות להסכם. בנוסף, קיים מנגנון שיגן על הרופאים בפני אינפלציה: אם האינפלציה תעלה על 5% בחצי השני של ההסכם - הרופאים יפוצו.

 

ברגעים אלה מפגינים מחוץ לקניון עזריאלי, בו מתקיים הגישור, עשרות רופאים מבתי חולים במרכז הארץ בקריאה להסתדרות הרפואית שלא לחתום לחתום על ההסכם.

 

אמש הודיעו האוצר וההסתדרות הרפואית לבג"ץ כי הם מבקשים להאריך את הליך הגישור הנמשך כבר שבוע והיה אמור להסתיים היום. המגשר, פרופ' יצחק פטרבורג, אף דחה פעמיים את נסיעתו לחו"ל לצורך כך.

האם המתמחים יקבלו את ההסכם?

אתמול הוטלה פצצה לפתחה של מערכת הבריאות כאשר בכירי הרופאים בארץ, מנהלי מחלקות מבתי החולים במרכז הארץ ובהם שיבא, איכילוב, רמב"ם, מאיר, קפלן, אברבנל וולפסון, פירסמו קריאה פומבית ליו"ר ההסתדרותה רפואית ד"ר ליאוניד אידלמן להפסיק מיידית את המגעים עם האוצר בטענה כי אין לו "מנדט מוסרי" לחתום על ההסכם המתגבש. המנהלים דרשו מאידלמן לעצור הכל, "להתכנס בתוך המחנה ולערוך דיון מחודש במטרות המאבק והדרכים להשגתן".

 

כעת העיניים נשואות אל המתמחים אשר כאלף מהם הגישו מכתבי התפטרות שייכנסו לתוקפם ב-4 בספטמבר. השאלה הגדולה היא אם המתמחים יקבלו את ההסכם שפרטיו המלאים יפורסמו היום, או יחליטו להמשיך במהלך ההתפטרות שלהם.

הרופאים המתנגדים להסכם תולים תקוות במתמחים: "אנחנו מתכוונים לגבות לחלוטין את המתמחים. ב-5 לספטמבר (יום לאחר כניסת ההתפטרות לתוקף) לא תהיה רפואה ציבורית בישראל כי אין רפואה בלי המתמחים".

 

בנוסף, קיים חשש גדול מאד במערכת הבריאות לגבי "היום שאחרי" החתימה על ההסכם, בנוגע לאופן שבו יקבלו הרופאים בשטח את ההסכם. זאת לאחר שבשבועות האחרונים הוכרז מרד גלוי נגד ההסכם ונגד מנהיגותה של ההסתדרות הרפואית.

תחילה היו אלה המתמחים אשר מחו נגד ההסכם ורבים מהם אף הגישו מכתבי התפטרות שייכנסו לתוקפם ב-4 לספטמבר, ואתמול הצטרפו אליהם עשרות מנהלי מחלקות בבתי חולים מרכזיים אשר פרסמו מכתב הקורא ליו"ר ההסתדרות הרפואית ד"ר ליאוניד אידלמן לעצור את המשא ומתן לאלתר בטענה כי אין לו "סמכות מוסרית" לחתום עליו.