,

דרישות המחאה נחשפות: עצירת ההפרטות, פיקוח על מחירים ושכר הדירה

מחר יציגו מארגני המחאה את מסמך הדרישות שגיבשו בימים האחרונים. בין היתר, הם דורשים את הפחתת המע"מ ב-3%, סבסוד של 50% בתחבורה הציבורית לכלל הציבור, העלאת שכר המינימום בעתיד ל-50% מהממוצע והארכת יום הלימודים. נתניהו שמע את הדרישות ואמר כי יהיה מוכן לדון בכל רעיון, כולל הורדת המסים העקיפים

(3:38 דקות)

בעוד שמחר צפויים לצאת אלפים לרחובות במחאה על מצוקת הדיור ויוקר המחייה בישראל, הערב (שישי) נחשף מסמך הדרישות של המוחים, אשר יוצג מחר. המסמך בן השמונה עמודים, כולל את סיכום כל הדרישות שעלו במהלך המשא ומתן הפנימי בין הארגונים השותפים למחאה, והן עוסקות בתחומי הדיור, מוצרי המזון והדלק, התחבורה הציבורית והחינוך.

 

בין התנאים ליציאתם מהמחאה, יבקשו הארגונים עצירה של ההפרטות בישראל עד להקמת ועדת בדיקה בנושא, צינון של 3 שנים לפקידי האוצר לפני מעבר לשוק, הפחתת המע"מ ב-3% לשנה, עד לרמה של 7%, הטלת מס ירושה על מי שצבר מעל 3 מיליון ₪, והחזרת פיקוח המחירים על סולר, גז ומוצרי מזון.

 

כמו כן, הם ידרשו הקמת נציבות לפיקוח על שכר הדירה, סבסוד של 50% בתחבורה הציבורית לכלל הציבור, העלאת שכר המינימום בעתיד ל-50% מהממוצע, הפחתת מספר הילדים בכיתה ל-21 בתוך ארבע שנים והארכת יום הלימודים עד 17:00.

נתניהו: "לא ניתן לטפל בכל הדרישות במקביל"

לאורך החודשים האחרונים, האשימו את הפעילים במאבק שהם לא יודעים להגיד מאיפה יגיע הכסף כדי למלא את מבוקשם. במסמך זה, הם מציגים לראשונה תכנית בנושא המקור לכסף, וגם מפרידים בין דרישות לטווח הארוך ולטווח הקצר.

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שמע את הדרישות הצפויות, וכבר הספיק להגיב. בשיחות סגורות, אמר ראש הממשלה כי אינו מפחד מרשימת הדרישות וכי הוא מוכן לדון בכל רעיון, כולל הורדה של המיסים העקיפים. עם זאת, הוא הוסיף שלא ניתן לטפל בכל הדרישות במקביל, בבת אחת. "זה יהיה לשפוך את התינוק הכלכלי עם מי האמבט", אמר נתניהו.

 

 כמו כן, טען ראש הממשלה שהוא משוכנע שרק הוא מסוגל לחולל את השינוי, כי יש לו הכוח הפוליטי לעשות את זה בכנסת. בתחילת השבוע הוא מתכנן לכנס צוות שידון בדרישות המוחים.

 

מארגני המחאה החלו בגיבוש המסמך לפני שלושה ימים, עם נציגות של יושבי המאהלים מכל רחבי הארץ ועם ראשי התאחדות הסטודנטים הארצית ואגודות הסטודנטים באוניברסיטת תל אביב. טרם הפגישה, הם התחייבו לשבת "עד שיצא עשן לבן",

ויצליחו להגיע לדרישות מוגדרות 

 

יום קודם לכן, הציב יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, אולטימאטום לתנועות המובילות את המאבק הציבורי, ולחץ שינסחו תוך 48 שעות מסמך עקרונות שיסכם את דרישותיהם על מנת שיוכל ללכת איתו לראש הממשלה. עיני הצטרף בשבוע שעבר בקול תרועה רמה למאבק הדיור והודיע שיפעל עם המארגנים בשיתוף פעולה מלא, אולם דרישתו מעידה דווקא על פערים בין הצדדים.

 

יוזמי המאבק דחו מכל וכל את ניסיונות עיני להכניס אותם תחת כנפיו. "אנחנו מברכים על זה שהוא איתנו אבל אנחנו לא מסתופפים תחת אף אחד", אמר יונתן לוי, אחד ממארגני המחאה. "הבהרנו את זה למר עיני שמדובר במחאה עממית. הוא אמנם נציג ארגון העובדים הגדול במדינה אבל הוא לחלוטין לא עומד בראש המאבק ולא מייצג אותו כי יש הרבה אנשים שאינם עובדים מאוגדים ונמצאים במצב שונה והם יחד איתנו", הדגיש לוי.