,

המים והחשמל מתייקרים - בגלל רשויות המדינה

החל מהלילה יעלה התעריף המשולם עבור כל קוב מים מעבר לצריכה הבסיסית ב-1.5 שקל, בעוד ברשויות ישלמו פחות. הסיבה? לחץ פוליטי של ראשי הרשויות המקומיות. וגם: המיסוי של משרד האוצר על הדלק הפחות מזהם שייקר את חשבון החשמל שלכם

(4:50 דקות)

אחרי הצלחה של מאבק צרכנם מקומי על הורדת מחירו של הקוטג', בחברת החשמל וברשות המים מתכוונים להעלות את התעריפים לדברים בסיסיים יותר מהגבינה הגבישית. החל מהלילה יעלה מחיר מטר מעוקב של מים ב-1.5 שקל יותר, במידה ותחצו את המכסה הקבועה למספר הנפשות. מי שישלם פחות הן הרשויות המקומיות. והערב (חמישי) נחשף כי הכל תואם מראש, כנראה בלחץ ראשי הרשויות המקומיות.

 

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של חדשות 10 »

 

תכתובת פנימית שהגיעה לידי חדשות 10 מגלה כיצד תואם השינוי בתעריפי המים על מנת להקל על תשלומי הרשויות בתחום המים. "תמונת הראי של ההטה בתעריך לצריכה של הרשויות המקומיות תגולגל לתעריך הגבוה של הצרכן הפרטי. כלומר, גידול של כ-11.5% בתעריף. תירשם עלייה בחשבון המים והביוב מעל רף הצריכה המינימלי. כמובן שתשלומי הרשויות המקומיות יופחתו כתוצאה ממבנה התעריפים החדש. מדובר ב'תוצאת סכום 0' - כלומר צרכן אחד נהנה על חשבון צרכן אחר", נכתב.

 

"הוזלת תעריפי המים לרשויות באה ללא ספק בגלל לחץ פוליטי של ראשי הרשויות שאין כנגדו לובי צרכני שיכול לאזן אותו", הבהיר בתגובה למכתב עו"ד עדי מוסקוביץ', מומחה לשלטון המקומי.

עליית מחירי החשמל - בגלל מיסוי הדלק

במקביל, אתמול הודיעו בחברת החשמל על כוונתם לייקר את התעריפים ב-20%. המשמעות היא שקילו-ואט לשעה יעלה מעתה 57 אגורות במקום 48 אגורות. בשטח, בית-אב המשלם 305 שקל כיום, ישלם בחשבון החדש 362 שקל.

 

על פי ההסברים בחברת החשמל, הסיבות לייקור התעריפים הם: 4% בגלל עליית מחירי הדלק ברחבי העולם בתקופה האחרונה, 9% מהעלייה נוצרו בגלל המחסור בגז הטבעי שלא מסופק באופן סדיר ממצרים. 7% האחרונים הם בגלל דרישתו של השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, להשתמש מסולר, המזהם פחות מהמזוט, אבל יקר יותר.

 

ארדן הוא לאו דווקא האשם. השר שתפקידו לדאוג שננשום אוויר נקי יותר, לוחץ להשתמש בדלק שיזהם הרבה פחות מהמזוט, אולם במשרד האוצר החליטו על מיסוי גבוה של הסולר. עבור טון של סולר מוטל מס בגובה של 3,288 שקל, לעומת מס של 14.5 שקל המוטל על מזוט - הפרש של כ-23 אלף אחוז.