,

מסמך: אסד הביא אנשי חיזבאללה לסייע בדיכוי המהומות

חיזבאללה ואיראן סיפקו תגבור לכוחותיו של נשיא סוריה בדיכוי המפגינים נגד המשטר, זאת על פי מסמך סודי של המודיעין האווירי במדינה. אסד הורה למעבר גבול לאפשר כניסה לאנשי חיזבאללה, על מנת שיוכלו לסייע בדיכוי המהומות

(58 שניות)

בעוד נשיא סוריה, בשאר אל-אסד מתחייב לשים קץ למבצע הצבאי במוקד המהומות, דרעא, בקרוב, מתגלה כי בזמן המהומות, הוא תגבר את כוחותיו מצד חיזבאללה ואיראן, זאת על פי מסמך סודי של המודיעין האווירי הסורי שנחשף הערב (רביעי).

 

מהמסמך עולה כי הנשיא אסד נתן לאחד ממעברי הגבול במדינה הוראה לתת לאנשי חיזבאללה להיכנס באופן מידי לארצו, ולסייע בדיכוי המהומות. במהלך זה, הנשיא למעשה הרוויח - גם את חיזבאללה, משום שאלה עזרו לו, וגם מהעובדה שעולם לא עוזר לאופוזיציה ולמפגינים הסורים, שעדיין נקטלים בדמשק.

 

מוקדם יותר היום, הבטיח אסד כי המהומות בארצו קרובות לסיום. על פי דיווח בעיתון הסורי העצמאי "אל-ווטן" ,אסד נועד עם גורמים בעיר דיר א-זור שבצפון-מזרח המדינה, ואמר להם כי כוחות הצבא שנכנסו לעיר דרעא, שנחשבת למוקד המחאה, יצאו "בקרוב מאוד". הוא אף הוסיף כי כל מדינה עשויה להתמודד עם אירועים כפי שהיו בדרעא.

לפחות 2,843 נעצרו במעצרים ההמוניים

בתוך כך, המשיכו היום כוחות הביטחון של אסד במעצרים ההמוניים ברחבי סוריה. על פי אחד הדיווחים, אמש השתמשו הכוחות בגז מדמיע כדי לפזר הפגנה של כמה מאות סטודנטים בחלב, שדרשו להסיר את הסגר הצבאי שהוטל על דרעא, וכמה מהם נעצרו.

 

"המעצרים ההמוניים ברחבי סוריה נמשכים, ומדובר בעוד הפרה של זכויות אדם ושל הסכמים בין-לאומיים", סיפר פעיל זכויות אדם מרכזי במדינה. פעיל אחר סיפר כי בידי האופוזיציה יש שמות של לפחות 2,843 עצורים, אבל המספר האמיתי לדבריו יכול להגיע גם ל-8,000.

 

על פי האופוזיציה, כעשירית מהעצורים מגיעים מדרעא. שלשום דווח כי כוחות הביטחון ביצעו פשיטה בדרעא ועצרו כ-450 גברים מתחת לגיל 40 בבתיהם. עוד דווח כי כוחות הביטחון ניקו את הרחובות מדם המפגינים שנורו, כדי להעלים את העדויות לזוועה.