,

אוסאמה בן לאדן חוסל על ידי ארה"ב בפקיסטן

הסתיים המצוד: כמעט עשור אחרי פיגועי ה-11 בספטמבר, הודיע נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, כי כוחות של הצבא האמריקני חיסלו את אוסאמה בן לאדן בפקיסטן וגופתו נמצאת בידי ארה"ב. מאות יצאו לרחובות ארצות הברית בהפגנות שמחה ספונטניות. משרד החוץ האמריקני פרסם אזהרת מסע

(3:22 דקות) נדב איל מסכם את פעולת החיסול:

מנהיג הטרור המודרני מת: נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, הודיע הבוקר (שני) על חיסולו של מנהיג אל-קאעדה, אוסאמה בן לאדן. בתום עשור של מצוד ברחבי אפגניסטן ופקיסטן, הצליחו כוחות צבא ארצות הברית להניח את ידיהם על המבוקש מספר אחת בעולם.

 

"הערב, אני יכול להודיע לעם האמריקני ולעולם שארצות הברית ביצעה מבצע שהרג את אוסאמה בן לאדן", פתח אובמה את נאומו לאומה. "בשבוע שעבר קיבלנו מספיק מידע כדי להביא אותו לדין. תחת הנחייתי, כוחות של צבא ארה"ב קיימה משימה מדויקת. איש מאנשינו לא נפגע. אחרי חילופי אש, הצלחנו לתפוס את גופתו. מותו מהווה את ההישג הגדול ביותר עד היום במלחמה בטרור".

  

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של חדשות 10 »

אובמה: "זוהי לא מלחמה נגד האסלאם" »

המבצע לחיסול בן לאדן - שלב אחרי שלב »

 

ברשת "פוקס ניוז", דיווחו תחילה כי בן לאדן נהרג לפני כשבוע בהפצצה שביצעה ארצות הברית. עם זאת, אובמה אמר כי הורה על התקיפה אמש. ברשת CNN נמסר כי בן לאדן נהרג באחוזה מחוץ לאיסלמבאד, בירת בפקיסטן. לפי הדיווח ב"פוקס ניוז", המתינו עם הדיווח בנושא עד להוכחת זהותו באמצעות בדיקת DNA. גורם ביטחוני מסר לסוכנות הידיעות AP כי בן לאדן חוסל במסגרת מבצע קרקעי של צבא ארה"ב ולא באמצעות מזל"ט, בהסתמך על מידע מודיעיני.

 

המצוד: בוש התחיל, אובמה סיים

לאחר הפיגוע בבנייני התאומים בספטמבר 2001 פתחה ארצות הברית במצוד אחר מי שהפך להיות המבוקש מספר אחת של מדינות המערב. בינואר 2005 הוכרז על הגדלת הפרס לסכום של 50 מיליון דולר, אך בכיר ב-CIA פקפק ביכולתם של האמריקנים ללכוד אותו. על פי ההערכות בשנים האחרונות, בן לאדן שהה באזור ההררי שעל הגבול שבין אפגניסטן לפקיסטן.

 

בכיר בנאט"ו אמר באוקטובר האחרון כי בן לאדן וסגנו, איימן אל זוואהירי, ככל הנראה מתחבאים בבתים סמוכים בצפון מערב פקיסטן. הבכיר פירט כי באופן כללי, בן לאדן נע בשנים האחרונות מהאזור ההררי הסמוך לגבול פקיסטן-סין, לעמק קוראם הסמוך לעיר האפגנית טורה בורה, שמהווה את אחד ממעוזי הטליבאן החזקים ביותר.

 

עם קבלת הידיעה, יצאו עשרות אמריקנים להפגנת שמחה מול הבית הלבן. גם נשיא ארצות הברית לשעבר, ג'ורג' וו. בוש, שהחל את המצוד אחר בן לאדן, בירך על חיסולו של מנהיג אל-קאעדה וכינה אותו "הישג מונומנטלי". "המלחמה בטרור ממשיכה, אך הלילה ארצות הברית שלחה מסר חד-משמעי: לא משנה כמה זמן זה ימשך, הצדק ייעשה", אמר בוש.

בעקבות החיסול: אזהרת מסע אמריקנית

בארגון אל-קאעדה כבר מיהרו להכריז על יורש. יורשו הצפוי של אוסאמה בן לאדן הוא איימן א-זוואהירי. א-זוואהירי, רופא ממוצא מצרי, הוא השני בפיקוד לאחר בן לאדן. א-זוואהירי נמצא מיד לאחר בן לאדן ברשימת "הטרוריסטים המבוקשים ביותר".

 

בעקבות זאת, פרסמה מחלקת המדינה האמריקנית אזהרה לנציגותיה ברחבי העולם וכן לאמריקנים השוהים בחו"ל מפני תקיפות של אל-קאעדה, כנקמה על חיסולו של בן לאדן. בהודעה, שפורסמה זמן קצר לאחר נאומו של אובמה, נמסר כי קיים "פוטנציאל מוגבר לאלימות נגד אמריקנים בהתחשב בפעילות האחרונה בפקיסטן". לפי ההודעה על אמריקנים הנמצאים בחו"ל, במיוחד באזורים בהם תפיבתו של בן לאדן עלולה לגרור אלימות, להגביל את תנועותיהם מחוץ לבית, ולא להגיע למקומות הומי אדם.