,

שני המסלולים של אסד: טבח באזרחים ורפורמות

נשיא סוריה מתחיל להרגיש את הלחץ של המהומות נגד המשטר בארצו. במישור המדיני הוא מבטיח לבטל את חוקי החירום ולפזר את הממשלה. במישור הצבאי, הוא מרכז כוחות צבא בערים המרכזיות ומתכונן לסיבוב הבא. והאמריקנים? האמריקנים שותקים. פרשנות

(1:18 דקות)

בעוד האלימות בסוריה כלפי המפגינים נגד המשטר נמשכת, ועשרות בני אדם כבר נהרגו במדינה, הנשיא בשאר אל-אסד מתחיל להרגיש את הלחץ, אולם הוא לא מוותר. הוא מתקדם למעשה בשני ערוצים מקבילים, האחד צבאי והשני מדיני-פנימי.

 

במישור הצבאי, הנשיא אסד כבר מתכונן לסבב הבא של הטבח נגד המפגינים, ושלח כוחות צבא לערים מרכזיות, בהן לקטיה, שם נהרגו כבר 12 בני אדם במהלך סוף השבוע האחרון. כמו כן, הוא הקיף את הבירה דמשק בכוחות צבא ובעתודות.

 

במישור המדיני, הבטיח אסד כי יישא נאום ובו הוא צפוי להציג שורה של רפורמות לעמו. בין הרפורמות, צפוי אסד לדבר על ביטול חוקי החירום, על פיזור הממשלה ועל חופש העיתונות במדינה, אולם ספק אם המהלכים האלה הם שיספקו את ההמונים שיוצאים לרחובות.

 

את הלחץ על משפחת אסד ניתן לראות גם מכיוון נוסף. על פי דיווח בעיתון לבנוני, אחיו של הנשיא, מאהר אל-אסד, שהוא גם ראש המשמר הנשיאותי, התעמת עם שר החוץ לשעבר, פארוק א-שרע, כשזה שאל אותו מדוע הם הורגים אזרחים כה רבים. על פי הדיווח, האח ירה לא-שרע בראשו, וזה נאלץ להתפנות לבית החולים כשהוא מצב קשה.

קלינטון: "יש הבדל בין להפציץ ערים לבין פעולות משטרה"

שרת החוץ האמריקנית, הילארי קלינטון, שללה בראיון טלוויזיוני לרשת CBS, את האפשרות שארצות הברית תתערב כעת בנעשה בסוריה באמצעות מהלך דומה לזה של הממשל האמריקני בלוב והדגישה שכל התקוממות במדינה ערבית ייחודית למקום בו היא מתרחשת. לשאלה האם מתוכננת התערבות בסוריה אמרה קלינטון: "לא. כל סיטואציה היא ייחודית לכשעצמה. כמובן שאנו מגנים את המצב בסוריה וקוראים להיענות לצרכי העם".

 

לדברי קלינטון, ארצות הברית גינתה את האלימות בסוריה אך הנסיבות שם שונות מאלו שבלוב - שם השתמש השליט מועמר קדאפי בכוחות הצבא ביבשה ובאוויר בכדי לפגוע באזרחיו. לדבריה, רמת האלימות בסוריה שונה, והמצב שם לא הוביל לגינוי עולמי חריף ולקריאה של הליגה הערבית להתערב במצב. "מה שקורה בשבועות האחרונים בסוריה הוא מדאיג מאוד אבל יש הבדל בין לעשות שימוש בחיל האוויר ולהפגיז ולהפציץ ערים שלך, כמו שנעשה בלוב, לבין פעולות של המשטרה שאכן יצאו מגבולות הכוח שרצינו לראות".