,

כרוניקה של סחבת: המדינה מעכבת בניית עשרות אלפי דירות

ראש הממשלה מבטיח להאיץ את הבנייה למגורים על ידי הפשרת פרוייקטים שנתקעו בסבך הבירוקרטי. בדיקת חדשות 10 מראה היום כי יש לא מעט יוזמות כאלה. עשרות אלפי דירות במרכז זמינות לבניה כבר היום, אבל המדינה מעכבת אותן. שר הבינוי והשיכון: "כולם בסדר, אבל האינטגרציה לא עובדת"

(3:16 דקות)

על רקע תוכניתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לקיצור הליכי הבירוקרטיה לאישור בנייה מראה היום (שלישי) בדיקת חדשות 10  כי באזורים שונים ניתן היה כבר מזמן לבנות עשרות אלפי דירות אלא שהכל תקוע בין גלגלי הבירוקרטיה של המדינה.

 

אם גם אתם כלואים בבירוקרטיה ספרו בעמוד הפייסבוק של חדשות 10 »

 

בכניסה להרצליה, למשל, יש עשרות דונמים זמינים לבנייתן של 4000 דירות כבר מחר. שר הבינוי והשיכון, אריאל אטיאס, מסביר כי אין בנייה בקרקע כבר עשר שנים רק בגלל הליכים התקועים בוועדות. "הקרקע תקועה כבר עשר שנים ואנחנו רוצים לחלץ אותה", הסביר אטיאס על רקע התוכנית הנרקמת של נתניהו להקמת ועדה לאומית אחת לאישור בנייה שאותה הוא מכנה: "הסופרטאנקר של הבירוקרטיה".  

 

הועדה המחוזית מרכז מטפלת בעשרות מקרים כמו זה שבהרצליה בין גדרה לחדרה, אך מתקדמת בקצב שלה. בשטחים האלה אפשר לאכלס המוני זוגות צעירים אבל גלגלי הבירוקרטיה פועלים לאט. "תתכנן, תבוא אלינו נגיד לך מה לעשות, תחזור חזרה וההוא מתנגד. כולם בסדר אבל האינטגרציה לא עובדת", מסביר השר את המצב.

 

בסיס צה"ל בצריפין אמור לנדוד דרומה ולפנות שטח שיספיק להקמת 16 אלף דירות בראשון לציון. את הקמת שכונת הענק התחילו לתכנן במילניום הקודם, אבל במונחים הישראליים כנראה ש-12 שנה אינן מספיקות. לפני האישור למתחם רשויות התכנון דרשו להגדיר את קו הגבול המדויק בין ראשון לציון לבאר יעקב הסמוכה. העיריות הסכימו על קווי החלוקה אבל "ועדת הגבולות" עדיין לא התכנסה.

 

אותה פרשה חוזרת גם במודיעין. בגבעת טרשים היו אמורות לקום זה מכבר 3,000 דירות בשתי שכונות. התוכנית החלה ב-1999 ועדיין תקועה בין גלגלי הבירוקרטיה.