,

בגלל המהומות בעולם הערבי: הדלק יתייקר ב-20 אגורות

הפעם הממשלה לא תוכל לשלוט בעלייה במחירי הדלק - המתח במדינות ערב, ובלוב בפרט, הוביל להתייקרות הנפט בעולם, ואין מנוס מעלייה גם בתחנות הדלק בישראל. המחירים כבר משתוללים בבורסות בעולם כולו, והחשש העיקרי הוא שמדינות כמו סעודיה יושפעו אף הן מהמהומות

(1:29 דקות)

מחירי הדלק בישראל עוררו מחאה גדולה בציבור, אבל נראה שההוזלה מהקלת האחרונה לא תחזיק מעמד עוד זמן רב. המהומות שמסעירות את העולם הערבי מתחילות לתת אותותיהן מבחינה כלכלית, ומחירי הנפט עולים.

 

המחירים משתוללים בכל בורסות הסחורות בעולם, ובמיוחד בניו יורק, שם נמכרת היום חבית נפט תמורת 106 דולרים, לעומת 90 בסוף החודש שעבר. המשמעות ברורה - ככל הנראה צפויה התייקרות משמעותית של ליטר בנזין עליו נשלם בתחנות הדלק. על פי ההערכות, מדובר בעלייה של בין 15 ל-20 אגורות לליטר.

 

העלייה במחיר הנפט החלה עם המהומות בלוב, אשר מהווה בסך הכל בין 3% ל-4% מצריכת הנפט העולמית. אולם החשש המרכזי כרגע הוא מפני אפקט דומינו, במקרה שהמהומות יגיעו למדינות נוספות, כמו סעודיה, שהיא ספקית הנפט המרכזית בעולם. מצב כזה עלול להביא לחשש אמיתי להמשך האספקה האנרגטית.

 

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של חדשות 10

 

בכל זאת יש בשורה מעודדת אחת - הדולר ירד  בימים האחרונים. החלשת הדולר תוכל לרכך במשהו את השפעת עליית מחירי הדלק בעולם, מאחר שחבית נפט נמכרת בדולרים.