,

מדוע הדיח נשיא איראן את שר החוץ מתפקידו?

פיטוריו של מנושהר מותקי ומינוי ראש תוכנית הגרעין האיראנית במקומו מעידים על הקו הניצי בו נוקט הנשיא האיראני. במעשיו בעצם מאשר הנשיא את כוונתו להמשיך בתוכנית הגרעין. פרשנות

(01:08 דקות)

אין ספק כי נשיא איראן, מחמוד אחמדינג'אד, פיטר היום (שני) את שר החוץ, מנושהר מותקי, לאחר מחשבה מתוכננת מראש. במקומו של מותקי מונה ראש תוכנית הגרעין של האיראן, עלי אכבר סאלחי. המהלך המפתיע הוא בעצם מסר אותו משגר הנשיא האיראני למערב. המסר הוא הקו הניצי בו נוקט הנשיא ובעקבותיו, גם כל תושבי הרפובליקה האסלאמית.

 

בהצהרה קצרה שפורסמה באתר האינטרנט של הנשיא הודה אחמדינג'אד למותקי על ששירת את המדינה למעלה מחמש שנים. הוא לא סיפק הסברים להחלטה להדיחו ממשרתו.

 

מותקי אינו רפורמיסט או ליברלי, כך שהוא לא מהווה איום על הנשיא. הוא שמרן אם כי מתון יותר מאחמדינג'אד שבעצם מאותת למערב באמצעות הדחת השר: "מי שלא מיישר קו איתי, אני לא אסבול את זה". בעצם המעשה הנשיא מודיע, מבלי להכריז על כך בפומבי, כי הוא ממשיך בתוכנית הגרעין וממשיך בקו הניצי בו בחר.

 

ההדחה מעידה גם על המצב הפנימי באיראן. אנשי העם האיראני מבינים כי מנהיגם מוביל אותם בדרך בה הם לא מעוניינים. הנשיא תומך בחיזבאללה ובחמאס ועל האופוזיציה ושאר התושבים להסכים לכך בלית ברירה, גם אם אין זה מבוקשם.