,

מסמכי ויקיליקס: ראש המוסד טען כי רק צה"ל מונע את הפלת אבו מאזן

מהדלפת המסמכים עולה כי מאיר דגן טען שללא התערבות צבאית ישראלית - שלטון הפתח היה נופל בתוך חודש. בשיחה עם עוזרו של אובמה הוא אמר כי ישראל לא תכננה לתקוף בסוריה. כמו כן, הוא הביע אופטימיות לגבי השפעת הסנקציות על איראן: "גורמות לבעיות פנימיות"

  • פורסם ב:
  • 29/11/2010 14:38
  • |
  • עודכן ב:
  • 29/11/2010 14:50
  • |
  • כתבים:
  • חדשות nana10

צה"ל הוא שמאפשר את המשך שלטון הפתח בגדה - כך טען ראש המוסד, מאיר דגן, בשיחה שערך עם עוזרו של נשיא ארצות הברית לענייני ביטחון פנים ומלחמה בטרור. על פי מסמכי ויקיליקס שנחשפו אתמול (ראשון) עולה כי למרות שראש המוסד מאמין באופן אישי בראש הממשלה הפלסטיני, לדעתו הוא חסר כוח ממשי. הוא טען כי ארצות הברית השקיעה מאז 1996 מעל שישה מיליארד דולר ברשות - ללא תוצאות משמעותיות.

 

לבני על הדלפות ויקיליקס: "אין שם דרמות מפתיעות, אמרתי הכל בעבר" »

מסמכי ויקיליקס: ההנהגה הישראלית לא תפקדה לאחר מלחמת לבנון השנייה »

מסמכים אמריקניים: לאיראן טילים המסוגלים לפגוע בבירות אירופה »

בניגוד ליתר אנשי הצמרת המדינית-ביטחונית בישראל, דגן מאמין כי אין סיכוי להגיע להסדר שלום עם הפלסטינים. לדבריו, ללא התערבות צבאית ישראלית, חמאס היה מרחיב את שלטונו לגדה המערבית ומפיל את שלטון הפתח בתוך חודש אחד בלבד. "בלי התערבות זו אבו מאזן היה מצטרף לבנו העשיר בקטאר", הוסיף דגן.

 

בהמשך השיחה הכחיש ראש המוסד כי ישראל תכננה לתקוף את סוריה בקיץ האחרון. לדבריו, הסורים העלו את הכוננות הצבאית על מנת ליצור תקרית בין המדינות, ואסד לא שינה את דעותיו ועדיין רואה את יחסיו עם איראן כנכונים וצודקים.

 

דגן המשיך ואמר כי הדרך להרחיק את סוריה מאיראן היא הגדלת מספר חיילי האו"ם בלבנון ופריקת נשקו של חיזבאללה. "כל מדינות המפרץ פוחדות מאיראן, אך רוצות שמישהו אחר יעשה את העבודה בשבילן", אמר ראש המוסד לבכיר האמריקני.

"שר החוץ הסעודי - דמות שלילית, קטאר עושה בעיות"

דגן הפנה אצבע מאשימה כלפי שר החוץ של ערב הסעודית, הנסיך סעוד בין פייסל, וטען כי הוא מהווה "דמות שלילית" במאבק נגד איראן. בנוסף האשים ראש המוסד את קטאר בהיותה המדינה שיוצרת את "מרבית הבעיות" במזרח התיכון.

 

לדברי דגן, קטאר מבקשת לרצות את כל הגורמים השליליים בזירה, ביניהם סוריה, איראן והחמאס, על מנת להשיג לעצמה עצמאות. "עדיף שתוציאו את כוחותיכם מהנסיכות במטרה לערער את ביטחונה של קטאר", המליץ דגן לעוזרו של אובמה. הוא הוסיף בהומור כי אל-ג'זירה תהיה הגורם למלחמה הבאה באזור.

 

למרבה ההפתעה הביע ראש המוסד אופטימיות לגבי ההשפעה של האמריקנים על המשטר בטהרן. לדבריו, החלטות האו"ם על הסנקציות תפסו את האיראנים לא מוכנים והשפיעו גם על המערכת הכלכלית במדינה - זאת לאחר שמשקיעים אירופאים הוזהרו מלעשות עסקים באיראן. הוא שיבח את שיתוף הפעולה בין ממשלות ארצות הברית וישראל בעניין ואמר שהסנקציות יוצרות בעיות פנימיות בתוך הרפובליקה האסלאמית.

 

דגן טען כי האיראנים יצרו אשליה לפיה הם קרובים להשגת יכולת גרעינית, אך לא כך הדבר בפועל. הוא אמר כי האיראנים משלמים בסנקציות על דבר שהם עדיין לא השיגו. ראש המוסד זיהה התרחבות באהדה שרוסיה מגלה כלפי תכנית הגרעין האיראנית והצביע על כך שהאיראנים היו מופתעים מהאשמות רוסיה על פעולות שהם מבצעים נגד ארצות הברית. לדברי דגן, אין חילוקי דעות בצמרת האיראנית לגבי השמדת ישראל אלא רק לגבי הדרך שיש לעשות זאת.