,

מזכ"ל ה-OECD: "זכותם של הישראלים להשתתף ברווחים ממשאבי המדינה"

אנחל גורייה המבקר בימים אלה בישראל מחזיק בדעה כמעט על כל נושא במשק - מהגבלת שכר הבכירים, דרך הפרטת הבנקים ועד מחירי הנדל"ן. בריאיון מיוחד לחדשות 10 הוא מסביר את משנתו ולמה הוא בעד הגדלת המיסוי על קידוחי הגז

(3:43 דקות)

למזכ"ל ארגון ה-OECD, אנחל גורייה, דעות נחרצות כמעט על כל נושא בכלכלה העולמית. אולם למרות שהביע שביעות רצון מהכלכלה הישראלית, יש לו גם כמה תובנות.

 

כך למשל, בנושא הנדל"ן הוא אומר כי יש לשים לב אליה ולדאוג לפתרונות דיור לצעירים. "הבעיה במחירי הנדל"ן היא בעיה של הצלחה, אבל זו עדיין בעיה", הוא אומר בראיון מיוחד לחדשות 10 והוסיף: "תוכניות שנועדו לעודד זוגות צעירים ולהפוך את הדיור לבר השגה קיימות כמעט בכל מדינה".

 

בנוגע לרצון שר האוצר, יובל שטייניץ, להגדיל את המיסוי על קידוחי הגז הטבעי, קובע גורייה: "זכותם של הישראלים להשתתף ברווחים ממשאבי המדינה. וניתן למצוא נוסחה לחלוקת העושר שתהיה אטרקטיבית למשקיעים".

 

אבל הבעיה שללא ספק מטרידה את מנוחתו היא הסכנה מפני קריסת גוש האירו. אחרי אירלנד, גם כלכלות פורטוגל וספרד אינן רחוקות מקריסה. אבל גורייה מקפיד להישאר רגוע. "גוש האירו חי ובועט ומשגשג והוא יגדל", הוא מבטיח. "העובדה שבכמה מדינות היו בעיות אינה משקפת את האירו".