,

פשרה באופק? גם הבית הלבן יורד מהעץ

העמדה האמריקנית החדשה תומכת בפשרה שתאפשר את המשך השיחות הישירות במקום דרישה חד משמעית להמשך ההקפאה בהתנחלויות. עם זאת, ההערכות הן שבהיעדר פתרון מוסכם על הצדדים, פיצוץ השיחות יתרחש בקרוב

(1:07 דקות)

שעות ספורות לפני פקיעת הצו המורה על הקפאת הבנייה בהתנחלויות, נזהרים בבית הלבן שלא לדבר על דרישתו של הנשיא ברק אובמה בעניין הארכת ההקפאה. הטרמינולוגיה בוושינגטון השתנתה לגמרי: כעת מדברים שם על מציאת נוסחה שתאפשר את המשך השיחות הישירות שמתנהלות בין ישראל לפלסטינים.

 

בממשלו של אובמה העלו בימים האחרונים רעיונות לפשרה שתאפשר את המשך השיחות במקום דרישה חד משמעית להמשך ההקפאה. בכך, יורד הבית הלבן מן העץ עליו נתלה ומדרישותיו החוזרות ונשנות להאריך את הקפאת הבנייה.

 

במסגרת זו, נמתחת בימים אלה ביקורת פנימית על הנשיא אובמה, בטענה כי דרישתו להמשיך בהקפאה רק גרמה לפלסטינים להקשיח את עמדתם. עם זאת, ההערכות הן שבהיעדר פתרון מוסכם על הצדדים, פיצוץ השיחות יתרחש בקרוב.

 

דיוויד אקסלרוד, אחד מיועציו הבכירים של הנשיא אובמה, קרא היום לשני הצדדים להמשיך בשיחות במטרה להגיע להסכם שלום. בראיון שהעניק לתכנית "השבוע" של רשת ABC, אמר אקסלרוד כי ישנה הזדמנות "נדירה שאין כדוגמתה" להגיע להסכם. לדבריו, עד כה שני הצדדים ניהלו את השיחות ברצינות ועליהם להמשיך בדרך זו. "אנחנו מצפים לכך בכיליון עיניים", הבהיר אקסלרוד.