,

הערכה: חמאס וג'יהאד איסלאמי הם האחראים על הפיגוע בדרום הר חברון

למרות שאף גורם לא נטל אחריות על המעשה, מעריכים כי החמאס וג'יהאד איסלאמי עומדים מאחורי הפיגוע. אבו מאזן הופתע לקבל את הדיווח על האירוע במהלך דיון עם קלינטון בוושינגטון, לאחר שאננות של הרשות הפלסטינית בתקופה האחרונה

(1:43 דקות)

ערב פתיחת השיחות הישירות: מבוכה ברשות הפלסטינית לאור הפיגוע הקטלני בו נהרגו ארבעה אנשים באזור דרום הר חברון. למרות שאף גורם עדיין לא נטל אחריות על המעשה, ההערכה היא כי ארגוני החמאס וג'יהאד איסלאמי הם שעומדים מאחורי הפיגוע.

 

יושב ראש הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, דווח על האירוע במהלך פגישה עם שרת החוץ האמריקנית, הילארי קלינטון, בוושינגטון. אבו מאזן ידע מראש כי לארגונים שונים אינטרס לחבל ככל האפשר בפסגה בארצות הברית, לכן הורה על גל מעצרים של אנשי חמאס, שבאו לשאת דרשות בשבוע שעבר נגד הפסגה ובעד ההתנגדות לישראל, ונעצרו בשל כך.

 

חברון ידועה כמעוז ארגון החמאס בגדה. לדעת פרשנים, באם חמאס רוצה להפעיל פעילים בגדה, יוכל לעשות זאת רק באזור חברון, מאחר שלארגון יכולת להפעיל תומכים "בשלט רחוק". לעומת זאת, בגדה הורגשה שאננות בתקופה האחרונה ולכן ההפתעה לאור הפיגוע האחרון גדולה במיוחד.

 

גם הרשות הפלסטינית מבינה כי מדובר בפיגוע ירי קשה, שמזכיר את הפיגועים של תקפת האינתיפאדה. הרשות תכננה להציג לממשל אובמה אפס תקלות וכעת עומדת בפני בעיה של תדמית בפניו, עם תחילת השיחות הישירות.