,

תמונות מוכיחות: חנין זועבי ידעה על הנשק על סיפון המרמרה

גלי צה"ל פרסם סרטון שבו נראית חברת הכנסת מבל"ד לצד פעילי ה-IHH שאוחזים במוטות ומקלות, זאת בניגוד לטענותיה כי לא ידעה על האלימות בספינה. "לא ראיתי מקלות ואני עומדת על זה", הבהירה זועבי בתגובה. "אני עזרתי להרגיע את הרוחות". יו"ר הכנסת מתכוון לפנות ליועץ המשפטי לממשלה

(02:12 דקות)

חברת הכנסת חנין זועבי טוענת מאז המשט הטורקי לרצועת עזה שבו היא השתתפה, כי לא ידעה שהפעילים על סיפון המרמרה היו חמושים. סרטון שמתפרסם היום (רביעי) באתר האינטרנט של גלי צה"ל מוכיח אחרת.

 

בתמונות נראית חברת הכנסת מבל"ד כשהיא עומדת לצד פעילי ארגון ה-IHH בעודם אוחזים במוטות ואלות, בזמן שלוחמי שייטת 13 משתלטים על הספינה. לאחר מכן נראית זועבי מתווכחת עם אחד מקציני השייטת בניסיון למנוע פינוי של פצוע קשה לבית חולים.

 

גורם בכיר בחיל הים הגיב לתמונות החדשות ואמר כי ""קשה להאמין שזועבי, אשר שהתה בחדר המדרגות של המרמרה, לא הבחינה בניסיונות לקחת חיילים כבני ערובה ולהסתירם בבטן האנייה". יושב ראש הכנסת ראובן ריבלין, שקיבל לידיו את הסרטון, מתכוון להעבירו ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה ויינשטיין, ולוועדת האתיקה של הכנסת.

זועבי בתגובה: "לא ראיתי מקלות, רק פצועים"

מלשכתה של זועבי נמסר בתגובה: "בעקבות דברי הכזב, הסילופים וקטעי הווידאו שצונזרו בקפידה, ח"כ זועבי קוראת תיגר על מפקדי הצבא ודורשת מהם לפרסם את כל ההקלטות שהוקלטו על ידי החיילים במשך 14 השעות מאז ההשתלטות. זועבי מוסרת כי הצבא מסתיר במתכוון אינפורמציה חשובה, על תפקידה האמיתי ועל סיועה למניעת בהלה ופאניקה אצל כל מי שנכח על הספינה, שיכלה לגרום לשפיכות דמים ובכך היא מנעה שפיכות דמים נוספת. זועבי קוראת למפקד הצבא שנכח על האוניה לתת עדות מלאה וכנה על תפקידה של זועבי על סיפון המרמרה. זועבי פנתה ליועץ המשפטי לממשלה בדרישה לחייב את הצבא לפרסם את כל ההקלטות ללא צנזורה".

 

זועבי עצמה העניקה ראיון לגלי צה"ל, שבו דחתה את כל הטענות נגדה. "הבנתי כמה קל סתם להפליל אנשים", אמרה זועבי לרזי ברקאי. "לא ראיתי מקלות בידיים של האנשים ועד עכשיו אני עומדת על זה". ברקאי ניסה להקשות על זועבי ואמר לה: "אבל רואים אותך עומדת שם, רואים שם תמונות שעומדים לידך אנשים עם אלות". היא מצדה השיבה: "אני לא מבחינה בין חיילים לבין פעילים, אני רק ראיתי את הפצועים. לא היו לידי אנשים עם אלות".

 

בסופו של דבר עלתה השיחה לטונים גבוהים וזועבי, שטענה כי הסרטון בצורה מגמתית, צעקה: "עכשיו אתה תשתוק, אני רוצה לדבר... אני מנעתי שפיכת דמים נוספת. אני הרגעתי את האנשים על הספינה. אני רוצה לראות את הקלטת כולה ותפסיקו עם הסילוף. אני רוצה שהחיילים יעידו, אני עזרתי להרגיע את הרוחות ושלא תהיה שפיכות דמים נוספת". בסופו של דבר הורדה זועבי מהשידור.

ישראל ביתנו: "מקומה של זועבי וחבריה - בממשלת חמאס"

במערכת הפוליטית הגיבו, כצפוי, בזעם לתמונות. "הסרטון הוא הוכחה נוספת לכך שמקומה של זועבי ושל חבריה הינו בממשלת החמאס, ולא בכנסת ישראל. יש לאפשר לאלו המשייכים עצמם לעם הפלסטיני לקבל אזרחות פלסטינית ולעבור לתחומי הרשות הפלסטינית", נמסר מישראל ביתנו.

 

ח"כ עתניאל שנלר (קדימה) קרא להנהגת המגזר הערבי לסיים את תפקידה של זועבי בכנסת. "על המנהיגות הערבית לבחור בדרך היושרה והכבוד ולקרוא לגברת זועבי לסיים את תפקידה בכנסת מוקדם ככל האפשר", אמר שנלר. "הימצאותה במשכן פוגעת בבוחריה, אשר  למרות המחלוקות העמוקות בינינו תמיד העדיפו את דרך ההגינות והצדק".