"לנצח את הסרטן": הטיפולים הניסיוניים שישנו לחלוטין את פני הטיפול במחלה

הפרק השלישי בסדרת הכתבות יספק הצצה למעבדות המחקר המתקדמות ביותר והטיפולים הניסיוניים שצפויים לשנות את פני הטיפול במחלה. כיום ישנם ילדים שמחלימים מסרטן שעד לפני כמה שנים לא היו כמעט מי ששרדו ממנו - הודות לטיפול מתקדם שעוזר למערכת החיסונית שלהם להילחם במחלה בעצמה. מתי הטיפולים האלה יעברו מקבוצות המחקר הקטנות אל הכלל?

במעבדת המחקר בפקולטה לרפואה שבאוניברסיטת תל אביב יכולים לומר היום לכל אדם בוודאות אם יחלה בעתיד בסרטן, או אם ב-DNA שלו יש מוטציה שמעלה משמעותית את הסיכוי לחלות במחלה.

 

בעתיד, באמצעות דגימת רוק פשוטה שתתבצע אצל רופא המשפחה, ניתן יהיה לגלות את כל המוטציות הגנטיות שלנו - ולנבא באילו מחלות אנו עלולים לחלות.

 

"אנחנו יכולים למפות את האדם ולהבין לאיזה תרופות הוא יכול להגיב טוב עוד לפני שהוא חולה", מספר ד"ר נועם שומרון מאותה מעבדה, "ואז כשהוא מגיע לשלב של מחלה יודעים מלכתחילה איזה תרופות אפשר לתת לו ובאיזה מינונים".

 

>> עוד בסדרה "לנצח את הסרטן":
פרק 1: לחיות עם המחלה הממארת
פרק 2: להתגבר על המזל הרע
פרק 4: הרופאים והאחיות שחלו בעצמם
טור: כך אפשר להציל 1,500 ישראלים בשנה

"בעבר חשבו שהמערכת החיסונית אמורה לתקוף את הגידול, ותהו למה זה לא קורה", אומר ד"ר עידו וולף, מנהל המחלקה לאונקולוגיה רפואית באיכילוב. "ניסו לפתח כל מיני טכניקות ושיטות לעורר את מערכת החיסון", מסביר וולף.

 

פרופ' יצחק חביב מהפקולטה לרפואה בגליל אומר כי "שם המשחק עכשיו זה לנסות לחבר ממצאים ברצף של הדנ"א, שזה המרכיב העיקרי שאנחנו מזהים כגורם המחלה של הסרטן, והיכולת שלנו לטפל בחולה עם תרופות שונות".

 

הטיפולים המהפכניים שהוצגו בכתבה ניתנים לחולים שאף טיפול אחר לא עזר להם, אבל האתגר העיקרי של הרפואה עודנו היכולת לאתר את המחלה עוד לפני שהיא מתפרצת, ואת זה ניתן לעשות רק בעזרת הבנת הדנ"א שלנו.