נציבת הביקורת על הפרקליטות, הילה גרסטל. הדוח שלה עורר סערה, חדשות 10

הפרקליטים ישבתו למשך שעתיים וחצי, במחאה נגד ריבוי הביקורות עליהם

יום לאחר הגשתו של הדוח מטעם השופטת בדימוס הילה גרסטל, נציבת הביקורת על הפרקליטות, מגיבים עורכי הדין בשביתה. בין הצדדים קיים סכסוך מזה מספר שבועות, ומחר בין 13:30 ל-16:00 הם יופיעו רק לדיוני מעצר דחופים. גורם בארגון: "זוהי רק ההתחלה"

הפרקליטים מחזירים מלחמה: ועד הפרקליטים הודיע היום על שביתה בת שעתיים וחצי שתתרחש מחר, בתגובה לדוח שפרסמה השופטת בדימוס הילה גרסטל, נציבת ביקורת התלונות על הפרקליטות.

 

בין ועד הפרקליטים לנציבת הביקורת גרסטל קיים סכסוך מזה זמן רב, בטענה כי יש עליהם מספיק מנגנוני פיקוח וביקורת. ארגון הפרקליטים מחרים מאז הקמת הנציבות את הגוף המפקח, ואף מסרב לשתף עם הגוף פעולה, ביחס לתיקים.

 

לפני מספר שבועות נערכה פגישה בין גרסטל לבין פרקליט המדינה שי ניצן ונציגי הוועד, אולם הפגישה לא הניבה תוצאות עד כה, ובוועד הפרקליטים החליטו לעלות שלב. מחר, מהשעה 13:30 עד 16:00, ישביתו את עבודת הפרקליטות ברחבי הארץ. הפרקליטים לא יגיעו לדיונים, אלא רק לדיוני מעצר דחופים.

 

בנוסף, הודיע הערב ועד הפרקליטים כי יקיים מחר אסיפות הסברה ארגוניות וייבחן את החרפת הצעדים הארגוניים. לדברי גורמים בועד, "ביקורת הנציבות איננה ביקורת עניינית הוגנת וחוקית, בדיוק כפי שחששנו. לנציבות לא הייתה שום סיבה לפרסום העניין. התעסקות מיותרת ופוגענית זו גרמה לעוול ולחוסר צדק משווע".

 

בדוח, שהוגש אמש ליועץ המשפטי לממשלה, פורסם כי לנציבה הוגשו 210 פניות, מתוכן 173 על התנהגותו של פרקליט או תובע. 38 אחוזים מהתלונות שהוגשו נדחו על הסף, אולם היו ביניהם גם מקרים מוצדקים, ביניהם פרקליטה ממחוז תל אביב שלא הגישה כתבי הגנה מטעם המדינה, ותובעת בעיריית רמת גן שהציגה לעד עובדה לא נכונה.