מוצרי חלב ברשתות השיווק, רוני שיצר

בכירים בשטראוס נעצרו בחשד שהגישו מסמכים מזוייפים למכס במטרה לחמוק מתשלום מס

ארבעה בכירים בקבוצת שטראוס, בהם חשב החברה ומנהלי הרכש והייבוא, חשודים כי במשך שנים פיצלו חשבוניות במטרה להקטין את גובה המס המוטל על החברות השייכות לקבוצה. הבכירים, שמועסקים על ידי חברות בת שונות, שוחררו בערבות ושמם נאסר לפרסום

ארבעה בכירים בקבוצת שטראוס, בהם חשב החברה ומנהלי הרכש והייבוא, נעצרו היום (רביעי) בחשד שעברו על פקודת המכס. הארבעה חשודים בהנמכת מחירים בעת הייבוא, הגשת מסמכים כוזבים למכס, ואי הכללת מרכיב הכשרות בערך במטרה להתחמק מתשלום מס. בית משפט השלום בראשון לציון הורה לשחררם בערבות, ואסר על פרסום שמותיהם ל-14 ימים.

 

במכס עלה החשד כי מנהל קשרי היבואנית "שטראוס'" בתחום הכשרות מול ספקים זרים, ביקש מהספק של מחיות הפרי השוויצרי של החברה לפצל את חשבונית הייבוא, כך שערך העסקאות בחשבוניות שהוגשו למכס היה נמוך בכ-50% מערכן האמיתי. החשוד, שהודה בביצוע הדברים בחקירתו, הקטין בכך את סכומי העסקאות של שטראוס בלפחות 12 מיליון שקלים.

 

על פי החשד, מנהל נושא הכשרויות, שהיה אחראי על ניהול המשא ומתן מול הספק השוויצרי, שיתף את הבכירים האחרים במעשיו במטרה שיסייעו לו להסוות את העבירות. חשב "שטראוס ישראל" חשוד כי ידע על הדברים ובכך שיתף עימו פעולה, ומנהלת תחום רכש חומרי גלם ב"שטראוס גרופ" חשודה כי פעלה ביודעין על מנת שהחברה תגיש מסמכים כוזבים למס ואף הודתה בחקירותיה כי עשתה זאת במשך שנים.

מנהלת הייבוא של "'שטראוס גרופ", שבמסגרת תפקידה תיאמה את נושא הייבוא מול הספק השוויצרי, חשודה אף היא כי ידעה על הפיצול ופעלה להגיש מסמכים כוזבים למכס. מנהל מכס מרכז, ירדן יופה, אמר כי החקירה נמצאת בראשיתה, והבטיח כי באגף ימשיכו לפעול על מנת לגלות את מלוא היקף העבירות ולמצות את הדין עם הנושא באחריות לעבירות.

 

משטראוס נמסר בתגובה: החברה מייבאת מגוון רחב של חומרי גלם ומוצרים ומקפידה בעקביות על תשלום מכס כחוק. הסוגיה הנחקרת מבוססת על מידע אותו העבירה שטראוס לרשות המכס (בהמשך לפנייתה בנושא), וקשורה לתשלום מכס בגין הוצאות כשרות בחו"ל, סוגיה אשר ללא קשר לשטראוס מצויה במחלוקת משפטית הממתינה להכרעת ביהמ"ש העליון. מדובר במקרה של ספק אחד מתוך 4,000 ספקים איתם עובדת החברה, ובבחינה של חיוב המכס ביחס להוצאות הכשרות שנעשו בגינו בסכומים שאינם מהותיים. אנו משתפים פעולה באופן מלא עם רשויות המכס ומעבירים אליהם את כל המידע המבוקש מן החברה. שטראוס נכונה לשלם כל סכום שימצא לנכון לאחר החקירה באם אכן נעשתה טעות בחישוב המכס אותו משלמת החברה.