מכה לנתניהו: יוזם הצעת החוק להטלת סנקציות על איראן בקונגרס חזר בו

הבכיר הדמוקרטי בוב מננדז החליט ליישר קו עם עמדת הנשיא ברק אובמה והודיע לפני זמן קצר כי הוא מושך את הצעת החוק שהגה ויעלה אותה מחדש רק בתום חודש מארס ולקראת סיום המשא ומתן עם איראן. גם יתר חברי המפלגה הדמוקרטית הודיעו כי הם עומדים מאחורי ההחלטה, אפילו אם תמכו תחילה בהצעה

הכוונה לנאום השיגה תוצאה הפוכה: הבכיר הדמוקרטי בוועדת החוץ של הסנאט, בוב מננדז, הודיע לפני זמן קצר כי הוא חוזר בו מהצעת החוק אותה יזם להטלת סנקציות נוספות על איראן. מננדז הודיע כי תחת זאת הוא יעלה שוב את ההצעה עד סוף חודש מארס ולקראת סיום המשא ומתן עם איראן.


מדוב במהלומה קשה לנתניהו, שהסתמך על הצעת החוק בבואו לנאום בקונגרס. הדיון בהצעה, גם טרם הגעת נתניהו, היה אמור להתחיל בימים הקרובים ונתניהו הסתמך על כך שעד כה היא גרפה תמיכה הן מהדמוקרטים והן מהרפובליקנים, על אף התנגדותו הנחרצת של אובמה עצמו.


אובמה עצמו, כזכור, התנגד בתוקף להטלת סנקציות מרחיקות לכת על איראן אך מעבר של ההצעה היה עשוי למנוע ממנו להטיל וטו על המהלך, בהיעדר היכולת לגייס 66 תומכים בסנאט. למרות זאת נאבק אובמה בתוך מפלגתו ומחוצה לה נגד ההצעה, ואף הביע התנגדות זו בריש גלי בנאום מצב האומה אותו נשא לאחרונה.

 

ברק אובמה ובנימין נתניהו
 

ברק אובמה ובנימין נתניהו(רויטרס)

משמעות הנסיגה מהצעת החוק היא שהקרב על הסנקציות על איראן הופך להיות קרב אישי בין נתניהו לדמוקרטים, כאשר אלו בוחרים ליישר קו עם הנשיא. לראיה, כל חברי המפלגה הדמוקרטית התייצבו מאחורי החלטת מננדז שלא להביא את ההצעה לאישור, גם אם בתחילה תמכו בה.

 

בתוך כך, נתניהו התייחס הערב לראשונה לירי הרקטות על רמת הגולן, בסיומו השיב צה"ל באש לעבר סוריה. בנאום שנשא במוזיאון "יד ושם" לרגל יום השואה הבינלאומי אמר ראש הממשלה "גם מי שינסה לאתגר אותנו בגבולותנו,
יגלה שאנו ערוכים להגיב בעוצמה. ישראל רואה בחומרה את ההתקפה עליה משטחה של סוריה. מי שמשחק באש -יחטוף אש''.