"לא ניסוג מסוריה בלי הסדר": המסר המרגיע של ממשל טראמפ

על רקע החתימה על הסכם הפסקת האש בדרום סוריה וההתבססות האיראנית באזור, אמר בכיר בוושינגטון לחדשות עשר כי ההסכם עם רוסיה הוא רק "השלב הראשון", כהגדרתו. "ננסה להרחיב את אזור החיץ - ולהרחיק את האיראנים"

הסכם הפסקת האש בסוריה: הממשל האמריקני העביר בשבועות האחרונים מסרי הרגעה לישראל בכל הנוגע להסכם הפסקת האש בדרום סוריה במסגרתו הוקם אזור חיץ בגבול עם ישראל ברמת הגולן. בכיר בממשל טראמפ אמר לחדשות עשר בסוף השבוע כי ארה"ב הבהירה לישראל שהיא אינה מסוגה מסוריה וכי תמשיך במעורבותה במדינה עד שיושג פתרון מדיני לסיום המלחמה.

 

לדברי הבכיר, ארה"ב גם הבטיחה לישראל כי היא מחויבת לצמצום הנוכחות והמעורבות האיראני בסוריה וכי תפעל להרחיק את איראן עוד יותר מהגבול ברמת הגולן. "אנחנו רוצים להרחיב את אזורי החיץ בשאיפה עד דמשק", אמר הבכיר בממשל טראמפ, "יש לנו מחויבות של הרוסים להרחיב את אזורי החיץ בהדרגה כדי להרחיק את האיראנים עוד יותר. המו"מ לא הסתיים בהסכם האחרון. בשלב הבא נקיים איתם מו"מ להרחבת אזור החייץ ל-20 ק"מ גם בצפון רמת הגולן".

 

>> האיום מסוריה - כתבות נוספות בנושא:

נתניהו לפוטין: "מתנגדים להתבססות של איראן בסוריה"

ליברמן בגבול הצפון: "לא נאפשר התבססות איראנית בסוריה"

נתניהו למקרון: "ישראל רואה בפעילות איראן בסוריה - מטרה"

 

בישראל טענו כי הסכם הפסקת האש בדרום סוריה עלול לאפשר לכוחות פרו-איראנים להגיע עד למרחק של חמישה ק"מ בלבד מהגבול עם ישראל בצפון רמת הגולן ובחרמון. הבכיר בממשל טראמפ טען כי אין כיום אף כוח איראני או פרו-איראנים שנמצא במרחק כזה מהגבול עם ישראל. "בלי אזורי החיץ האלה היה לאיראן הרבה יותר קל להתבסס בסוריה", אמר הבכיר בממשל טראמפ. "האם זה הסכם אידיאלי? לא. אבל האלטרנטיבה היתה פשוט לסגת משם".


 

"לא נאפשר התבססות איראנית בסוריה". נתניהו(רויטרס)

לדברי הבכיר, אסד והרוסים לא ניצחו בסוריה. "הם אומרים שהם הביסו את דאעש וניצחו אבל זה נראטיב שקרי", הוא אמר, "גם פסגת סוצ'י היתה פיקציה. כל המטרה היא לנסות ולצייר מצג שווא לפיו המלחמה נגמרה ולכן לא צרך יותר את המעורבות האמריקאית".

 

מוקדם יותר התייחס ראש הממשלה, בנימין נתניהו, להתבססות האיראנית בסוריה, בנאום שהוקלט ביום חמישי ל"פורום סבן", המתכנס בימים אלו בוושינגטון. "לא נרשה למשטר שנחוש להשמיד את מדינת ישראל להשיג נשק גרעיני", אמר, "לא נרשה למשטר הזה להתבסס צבאית בסוריה כפי שהוא רוצה לעשות וזאת למען המטרה הברורה של השמדת ישראל".


הלילה דווח בכלי תקשורת ערביים, כי מטוסי חיל האוויר הישראלי תקפו בסיס צבאי שנבנה בעיר אל-כסווה הנמצאת 14 ק"מ דרומית לדמשק וכ-50 ק"מ מהגבול עם רמת הגולן על פי הדיווחים, התקיפה בוצעה מהשטח הלבנוני ובאמצעות טילי אוויר-קרקע. לפי הדיווחים, הצבא הסורי יירט כמה מהטילים שנורו בהצלחה.