רביב דרוקר, רונן פדידה

תיק ביטן: החשדות מסמרי שיער, העיתוי - אומלל

החשדות נגד יו"ר הקואליציה חמורות הרבה יותר ממה שפורסם בעבר בתחקירים עיתונאיים. אם למשטרה ישנן ראיות תומכות – יש לשבחה. עם זאת, לא ניתן להתעלם מתזמון החקירה

  • פורסם ב:
  • 06/12/2017 04:47
  • |
  • עודכן ב:
  • 06/12/2017 04:47
  • |
  • כתבים:
  • רביב דרוקר

החשדות בגינם נחקר יושב ראש הקואליציה דוד ביטן מסמרי שיער - הן הרבה יותר חמורות ממה שפורסם בתחקירים העיתונאיים. על כן, אם למשטרה קיים חומר חקירה שתומך בחשדות, כפי שפורסם הערב (ראשון) בחדשות עשר, אזי מגיעים לה הרבה שבחים.

עם זאת, לא ניתן להתעלם מהעיתוי האומלל לחקירת ביטן במשרדי "להב 433" - רגע לפני שחוק ההמלצות עולה להצבעה בוועדת הפנים של הכנסת. נדמה כי המשטרה מסכלת את מי שמתענה לה במועד הכי משמעותי, כי הרי אפשר היה לעשות זאת שבוע קודם, או אפילו לפני כן.

>> כתבות נוספות בנושא:

גורמים בכירים במערכת אכיפת החוק: ראיות חזקות נגד ח"כ ביטן

פרסום ראשון: ביטן חשוד בשוחד, הלבנת הון, מרמה והפרת אמונים

"לדחות את ההצבעה בשבוע": חוק ההמלצות עולה על שרטון?

את האצבע המאשימה צריך להפנות ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, שמצד אחד תמך בפשרה של כחלון שאפשרה לחוק ההמלצות להגיע לנוסחו הנוכחי, הקובע כי המלצות המשטרה בתיקי נתניהו לא יפורסמו, ומצד שני אישר למשטרה לחקור את ביטן בעיתוי הנוכחי.

 דוד ביטן לאחר חקירתו בלהב 433
 

דוד ביטן לאחר חקירתו בלהב 433( חדשות עשר)

 

בתוך כך, בתום יום דיונים ארוך, במהלכו נשמעו מאות הסתייגויות מצד האופוזיציה לגבי חוק ההמלצות, ולנוכח הביקורת הקשה, הוחלט לדחות את ההצבעה על החוק, שהיה אמור לעלות להצבעה בוועדת הפנים של הכנסת מחר.

לאחר שנשמעו כל ההסתייגויות והנימוקים להן על ידי יש עתיד, המחנה הציוני ומרצ, סיכם יו"ר הוועדה, חבר הכנסת דוד אמסלם, ואמר: "העיקר לסלק את נתניהו. איזה עוצמות של שנאה! המשטרה ניהלה קמפיין. הפרקליטות הובילה התנגדות שחצתה כמעט את כל הקווים".

עוד הוסיף אמסלם, "אני מכבד את בקשת ראש הממשלה. החוק יהפוך לפרסונלי כי רק ראש המשלה אינו כלול בחוק. אשב עם היועץ המשפטי של הוועדה לראות איך לנסח. אתם השמאלנים אלימים תמיד. לכם מותר הכל. לימין אסור. נשיב לכנסת חוק שיביא בשורה. אדם מהסוג שהחוק בא להגן עליו מאבד את כל עולמו. כל עובד עירייה שנעצר דואגים שכולם בעירייה ידעו".

מוקדם יותר היום, ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הודיע כי ביקש מאמסלם, "לוודא שהחוק ינוסח" כך שלא יחול על החקירות שמתנהלות נגדו. בנוסף, בפגישה שערך נתניהו עם השרים זאב אלקין ויריב לוין הוחלט על דחייה של שבוע באישור החוק בכל מקרה.

נתניהו הודיע על התקפלות לאחר שמפלגת כולנו הגישה הסתייגות לחוק לפיה הוא ייכנס לתוקף רק 90 יום לאחר אישורו, כך שחקירות רה"מ יוחרגו ממנו. "על מנת שהדיון בחוק יהיה ענייני ולא ינוצל לתעמולה פוליטית", הסביר נתניהו את הסיבה לשינוי בעמדתו. בנוסף הוא טען שהעיסוק בחוק "הפך לכלי ניגוח פוליטי נגד ממשלה נבחרת".