,

למרות ההסכמה: ייתכן שחסידות סלונים לא תלמד עם הספרדים

החסידות האשכנזית אמנם נכנעה וחתמה על הסכם מול בג"ץ שהביא לשחרור ההורים הכלואים, אולם מסתמן כי מעבר לימי העיון המשותפים, האשכנזיות והספרדיות לא ילמדו יחדיו בשנה הבאה

(2:24 דקות)

לאחר ששופטי בג"צ אישרו הבוקר (ראשון) את הסכם הפשרה במשבר עמנואל והורה לשחרר את את האבות הנמצאים בכלא, מתברר שייתכן מצב שבשנה הבאה התלמידות האשכנזיות והספרדיות לא ילמדו יחד.

 

פרשן חדשות10 אבישי בן חיים, מסביר כי במסגרת הפרשה היו שני מאבקים מקבילים - אחד על הבנות בעמנואל, ואחד נפרד בין האדמור מסלונים, בשם ההלכה, לבין השופט אדמונד לוי, בשם מערכת החוק הישראלית.

 

השופט לוי התעקש כי החרדים יכבדו את החוק, וכעת אנשי החסידות נכנעו, כאשר הסכימו שהבנות ילמדו יחד לפחות בשלושת ימי העיון.

הבנות הספרדיות לעומת זאת, שספגו השפלות קשות במהלך ימי המאבק, הושפלו גם היום כאשר החסידות הכריזה שמעבר לימי העיון המשותפים בשנה הבאה - לא ילמדו יחדיו. בשנה הבאה סביר להניח כי חסידות סלונים תתעקש שלא ללמוד עם הבנות הספרדיות.

 

בן חיים מסביר כי הספרדים ספגו השפלה נוספת כאשר האסירים, שלא הסכימו ללמוד עם הבנות, התקבלו היום בש"ס כמלכים וקיבלו "הכשר ספרדי" על התנהגותם כנגד הספרדים.

 

במקביל, בקטע ארכיוני מלפני שש שנים נראה הרב עובדיה יוסף בעד השופט לוי, כשהוא אומר כי "ידוע שהערכאות פוסקות נגד התורה. רק אדמונד לוי, השופט יצא נגד שאר השופטים, בעד היהודי".