בכירים אמריקנים: טראמפ יכיר בירושלים כבירה - אך יחתום על הצו

נשיא ארצות הברית צפוי להכיר בירושלים כבירת ישראל. עם זאת, מעבר השגרירות יעוכב בשל סיבות לוגיסטיות • הנייה: "הכרה - חצייה של כל הקווים האדומים"

בכירים אמריקנים ציינו היום (שלישי) כי הנשיא טראמפ צפוי בנאומו מחר להכיר בירושלים כבירת ישראל ולהודיע על תחילת התהליך להעברת שגרירות ארה"ב מתל אביב לירושלים. עם זאת, טראמפ יחתום על הצו הנשיאותי שיעכב העברה מיידית של השגרירות לירושלים. הבכירים האמריקנים ציינו כי הסיבה לכך היא לוגיסטית והזמן הנוסף שדרוש להכנת המבנה של השגרירות החדשה - תהליך שעלול לארוך זמן רב.

דוברת הבית הלבן שרה האקבי סנדרס התייחסה הערב לסוגייה ואמרה כי טראמפ "די בטוח בדעתו בשלב זה", בכל הנוגע להודעה שימסור מחר בערב. כשנשאלה אם הוא מתכוון להתעלם מאזהרות הקהילה הבינלאומית למהלך אמרה כי "הנשיא יקבל את ההחלטה הנכונה ביותר עבור ארצות הברית".

ראש הלשכה המדינית של חמאס, אסמאעיל הניה, התייחס לנושא ואמר כי "הכרה של ארצות הברית בירושלים כבירת ישראל היא חצייה של כל הקווים האדומים". הפלגים הפלסטיניים מאיימים בימי זעם שיפרצו לאחר ההחלטה: חמאס קראה לפלסטינים להצטרף ליום זעם לאחר תפילת יום השישי הקרוב. הקונסוליה האמריקנית בירושלים ובגדה המערבית הזהירה את העובדים והמשפחות מהפגנות הצפויות מחר, ואסרו עליהם להסתובב בעיר העתיקה ובגדה.

מוקדם יותר היום טראמפ שוחח עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, עם יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן ועם מלך ירדן עבדאללה. לפי לשכות שני האחרונים, טראמפ עדכן אותם בכוונתו להעביר את שגרירות ארה"ב בישראל לעיר הבירה. בהמשך ביקש אבו מאזן מהאפיפיור, וממנהיגי רוסיה, צרפת וירדן להתערב בתכניתו של טראמפ להעביר את השגרירות האמריקנית לירושלים. בד בבד, שוחח נשיא רוסיה, ולדימי פוטין, עם אבו מאזן ואמר לו כי רוסיה תומכת בחידוש השיחות בין ישראל לפלסטינים שיעסקו, בין היתר, בסטטוס של ירושלים.


במהלך שיחתם אמר אבו מאזן לטראמפ כי אם יעביר את שגרירות ארה"ב לירושלים או יכריז על ירושלים כבירת ישראל יהיו לכך השלכות חמורות ומסוכנות על תהליך השלום ועל הביטחון והיציבות במזרח התיכון. עוד הוסיף אבו מאזן כי לא תהיה מדינה פלסטינית בלי מזרח ירושלים כבירתה וזאת בהתאם להחלטות האו"ם ויוזמת הליגה הערבית. יו"ר הרשות הפלסטינית הבהיר כי בכוונתו לפעול בנושא מול מדינות נוספות על מנת להפעיל לחץ על הנשיא האמריקני.

 דונלד טראמפ
 

צפוי לחתום על הצו המשהה את העברת השגרירות. טראמפ

 

המלך עבדאללה אמר בשיחתו עם טראמפ כי כל החלטה שתחרוג מפתרון שיכלול מדינה פלסטינית שבירתה מזרח ירושלים תהיה מסוכנת. עוד הוסיף כי ירושלים היא המפתח להשגת שלום וביטחון באזור. "למהלך הזה יהיו השלכות מסוכנות על הביטחון במזרח התיכון, הוא יכשיל את מאמצי ארה"ב לחידוש תהליך השלום והוא יפגע ברגשות המוסלמים והנוצרים", אמר לפי סוכנות הידיעות הירדנית. לאחר שיחתו של עבדאללה עם טראמפ, התקשר מלך ירדן לאבו מאזן, הביע תמיכה בעמדה הפלסטינית והדגיש כי ירדן לא תנטוש את הזכויות ההיסטוריות של הפלסטינים בירושלים. אבו מאזן עצמו ביקש מהאפיפיור להתערב בתכניתו של הנשיא האמריקני. עוד דווח כי טראמפ שוחח עם נשיא מצרים א-סיסי.

מוקדם יותר הזהיר נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, הזהיר את טראמפ כי הכרה בירושלים כבירתה של ישראל עשויה להוביל ל"ניתוק היחסים הדיפלומטיים עם ישראל". עוד הוסיף ארדואן כי הוא "עצוב" מהדיווחים על הצעד הקרוב של נשיא ארה"ב. לדבריו, החלטה שכזו היא בגדר "קו אדום" למדינתו ולמוסלמים בכלל, ואמר כי "ארה"ב לא יכולה לעשות ככל העולה על רוחה. היא צריכה לקחת בחשבון את ההשלכות של מעשיה על האזור". בפנייה לטראמפ הוא אמר: "מדובר בהפרה של החוק הבינלאומי להחליט החלטה שתומכת בישראל, בעוד פצעי החברה הפלסטינית עדיין מדממים". דברי ארדואן גררו תגובות זועמות מרחבי הקשת הפוליטית בישראל.


גורם ישראלי בכיר אמר כי לשכת רה"מ התקשרה לשרים וביקשה מהם לא להתייחס לסוגיית השגרירות. לפי הגורם, האמריקנים ביקשו מישראל להוריד פרופיל ולא להתייחס לנושא בתקשורת. הטלוויזיה הפלסטינית דיווחה כי הרשות הפלסטינית מסרבת להעברת השגרירות האמריקנית לירושלים ורואה בכך הרס של תהליך השלום.

 אבו מאזן
 

אבו מאזן( רויטרס)

 

יו״ר הרשימה המשותפת, ח״כ איימן עודה, מסר: "טראמפ הוא פירומן ומסוגל להבעיר את כל האזור בטירופו. אם יש משהו אחד שהימים האחרונים מוכיחים זה שאסור שארצות הברית תישאר כנותנת החסות לשיחות בין ישראל והפלסטינים. אם ממשלת ישראל רוצה שהעולם יכיר במערב ירושלים כבירת ישראל כל מה שהיא צריכה לעשות זה להכיר בירושלים המזרחית כבירת פלסטין". ח״כ אחמד טיבי מסר: "מדובר בהחלטה שכולה נוגדת את החוק הבינלאומי. לא יעלה על הדעת שהבטחת בחירות של הנשיא טראמפ תהפוך ל'פיגוע מדיני' שיביא לפגיעה אנושה בחזון שתי המדינות. הממשל האמריקני מוכיח הפעם כי הם חלק מהבעיה ולא חלק מהפתרון".