,

אחרי אישור האו"ם: הקונגרס יחל בהליך חקיקה חסר תקדים נגד איראן

לאחר שמועצת הביטחון אישרה סבב סנקציות נוסף, הקונגרס האמריקני נכנס לפעולה. בין המגבלות שיוטלו יאסר קשר בין הבנקים בארה"ב לבנקים באיראן. כמו כן יינתן אולטימטום לחברות האנרגיה: אם תסחרו עם איראן לא תוכלו לסחור עם ארה"ב

(55 שניות)

אחרי החלטת האו"ם על סבב סנקציות נגד איראן ניתן לקונגרס אור ירוק להתחלתו של הליך חקיקה ארוך, מקיף וחסר תקדים שיעגן בחוק שורה ארוכה של מגבלות נגד הרפובליקה האיסלאמית.

 

ליבת המגבלות על הקשר עם איראן מצויה בתחום האנרגיה. במסגרת החקיקה, צפויה ארצות הברית להציב אולטימטום לחברות האנרגיה בו יוכלו לבחור לסחור עם חברות אמריקניות או עם השוק האיראני. בשום מקרה לא יתאפשר לחברות לנהל מסחר עם שתי המדינות במקביל בתחום האנרגיה.

 

בנוסף גם הבנקים צפויים לשורה של מוגבלות. כחלק מהעיצומים, ידרשו הבנקים האמריקנים והגופים הפיננסיים השונים בארצות הברית לנתק כל קשר עם הבנקים המרכזיים באיראן.

 

אתמול הצביעו 12 מדינות במועצת הביטחון של האו"ם בעד הצעה מספר 1929 להטלת סבב סנקציות נוסף על הרפובליקה האיסלאמית. ברזיל וטורקיה התנגדו ולבנון נמנעה. בין הסנקציות עליהן הוחלט נכלל צמצום הסחר עם בנקים איראניים, הרחבה של ההגבלה על סחר ביטחוני עם טהראן, וכן רשימה של דמויות באיראן שתנועתן בעולם - תוגבל.

 

אחמדינג'אד הגיב בזעם להחלטה ואמר כי היא היתה "חסרת ערך וצריך לזרוק אותה בפח זבל כמו מטפחת משומשת". מנגד בארצות הברית לא סגרו את הדלת להליך דיפלומטי. דובר הבית הלבן אמר לאחר ההחלטה כי ארה"ב עדיין פתוחה לשיחות עם האיראנים. עם זאת, לדבריו, "על איראן להוכיח בבירור את כנות כוונותיה לפתח את הגרעין בתחומה למטרות שלום בלבד".

 

גם בצרפת הביעו נכונות לדיאלוג. "הדלת למשא ומתן עדיין פתוחה, ואנחנו מקווים שאיראן סוף סוף תעשה את ההחלטה לשתף איתנו פעולה", נמסר ממשרד החוץ של צרפת.