,

בג"ץ דחה את הבקשה לשיחרור האבות מעמנואל לפני השבת

למרות הפשרה אליה הגיעו ההורים מעמנואל והעותרים - במטרה ליישר את המחלוקת מחוץ לכותלי בית המשפט, בג"ץ ופרקליטות המדינה דחו את בקשתם לשחרר את האבות הכלואים לפני כניסת השבת

(22 שניות)

בית המשפט העליון דחה אחר הצהריים (שישי) את בקשת ההורים מעמנואל והעותרים לשחרר את האבות הנמצאים במאסר עוד לפני כניסת השבת.

 

בג"ץ דחה את הבקשה, לאחר שמוקדם יותר היום הגיעו שני הצדדים, האשכנזים והספרדים, לפשרה באמצעות גישור, במטרה ליישר את המחלוקת מחוץ לכותלי בית המשפט.

 

בנוסף, גם בפרקליטות המדינה התנגדו לבקשה המוסכמת מטעם העותרים והורי התלמידות "ליישוב המחלוקת בדרכי שלום" שהועברה אליה. הפרקליטות הודיעה כי היא "מקדמת בברכה כל ניסיון גישור, ככל שזה יוביל לכיבוד פסק הדין", אך עם זאת צווי המאסר אינם תלויים בשום דבר אחר מלבד כיבוד פסק הדין.

 

ביום שלישי האחרון החליט השופט אדמונד לוי, לפטור ממאסר רק חלק מהאמהות בעמנואל, החלטה שהביאה  לזעם בציבור החרדי. הנחת היסוד בציבור החסידי, ובמיוחד בציבור שהלך לכלא, היתה שההורים הולכים לרצות מאסר של שבועיים בכלא ובכך תסתיים הפרשה.

עם זאת, מהדיון בבית המשפט עולה שהשופט אדמונד לוי לא מוכן לתת לפרשה לעבור, ובמידה והם לא יצהרו על שינוי במדיניות בסיום תקופת המאסר, הם יצטרכו להשאר בכלא או להענש בצורה אחרת.

 

הציבור החרדי אף זועם על בג"ץ בשל סירובו לפני מספר ימים לאשר לאחד מהאבות מעמנואל שבכלא, לצאת לחופשה - כדי להיות עם אשתו, שעברה הפלה בבית החולים. הם ביקשו שבעלה ייצא אליה וכתבו: "הערב הובהלה רעייתו של המבקש לבית החולים מחמת דימום בהריון ונקבע כי עליה לעבור הפלה בשעות אלה. רעייתו של המבקש מבקשת ומתחננת כי בעלה יעמוד לצדה בשעה קשה זו".