טראבין שובר שתיקה: "מרגיש שיצאתי מכלא קטן לכלא גדול"

חודש אחרי ששוחרר מהכלא המצרי, מספר בפעם הראשונה הישראלי שהורשע בריגול על העינויים שחווה מאחורי הסורגים. בראיון לחדשות 10 הוא מספר על הסיוטים שלא עוזבים אותו, אבל גם על התחושה שהמדינה נטשה אותו והתביעה שהוא מתכוון להגיש נגדה בסך 15 מיליון שקל. "עדיף שיחזירו אותי, לפחות אדע שאני בכלא", הוא אומר. הערב: נתניהו הורה לדאוג לסייע לטראבין

  • פורסם ב:
  • 07/01/2016 20:54
  • |
  • עודכן ב:
  • 07/01/2016 22:50
  • |
  • כתבים:
  • אלמוג בוקר

חודש חלף מאז שוחרר עודה טראבין מהכלא המצרי והוחזר לישראל. למרות שיצא לחופשי, טראבין מרגיש כלוא יותר מתמיד. "עודה טראבין חי-מת", הוא אומר. "אני מרגיש שיצאתי מכלא קטן לכלא גדול. אין הבדל. שם לפחות אתה יודע שאתה בכלא. שיחזירו אותי לשם ולפחות אדע שאני בכלא". בראיון שהעניק היום (חמישי) לחדשות 10, הוא מספר לראשונה על העינויים שעבר בכלא המצרי, על הסיבה למעצרו ועל התביעה שבכוונתו להגיש נגד המדינה שלדבריו זנחה אותו.

 

לפני 15 שנה נעצר טראבין במצרים ונידון למאסר ממושך באשמת ריגול לטובת ישראל. לאורך כל תקופת מאסרו, הוא טוען, איש בישראל לא דאג או נלחם לשחרורו. בימים הוא בודד, מסתובב לבד חסר תעסוקה במרחבים של הנגב. בלילות הוא כמעט לא מצליח להירדם.

 

"יש לי סיוטים בלילה. אני קם וצועק", הוא העיד ובפעם הראשונה הסכים לספר על מה שעבר עליו בחדרי החקירות של המודיעין המצרי. "הם חקרו אותי, אבל לא רצו תשובות. השכיבו אותי על מיטה, קשרו לי את הרגלים עם כבל חשמלי ונתנו לי מכות חשמל. זה כואב, אתה לא יודע איפה אתה נמצא. היו רגעים שרציתי למות".

 

טראבין בראיון לחדשות 10 בביתו בפזורה הבדואית בנגב
 

טראבין בראיון לחדשות 10 בביתו בפזורה הבדואית בנגב(חדשות 10)

"15 שנה בחדר לבד בלי שירותים", הוא מספר על תנאי מאסרו. "כשאני הייתי ישן, הסוהר היה דופק על הדלת מברזל. לא יודע איך הוא ראה, אולי היו מצלמות. אין אוויר בקיץ, הרבה אנשים מתים שם ממחלות. פעם בשבוע מוציאים אותך לחצי שעה לשמש ומחזירים אותך".

 

לדבריו, אחד הרגעים הקשים ביותר היה הרגע בו שמע על שחרורו של אילן גרפל, האזרח הישראלי-אמריקני שנעצר בחשד לפעילות חשאית כסוכן מוסד ושוחרר כעבור 4.5 חודשים. "הייתי עצבני מאוד. אילן גרפל חזר הביתה ואני שרוף בכלא שנים. והממשלה הישראלית יודעת שלא עשיתי כלום. איך זה?", הוא תוהה.

 

כשחזר לישראל, הוא היה בטוח שעכשיו המדינה תחבק אותו, אבל לטענתו, מצא את עצמו שוב לבד. אחרי חודש של המתנה הוא לא מוכן לחכות יותר ובימים אלה הוא מגבש עם עורכי דינו תביעה נגד המדינה בדרישה שיכירו בו ויפצו אותו על חמש עשרה שנים אבודות. "אני דורש מהמדינה 15 מיליון שקלים - מיליון שקל על כל שנה במעצר. אין לי בית, כל הכסף של המשפחה שלי היה בשביל האוכל שלי בכלא".

 

טראבין עם שובו לביתו, בחודש שעבר
 

טראבין עם שובו לביתו, בחודש שעבר(רויטרס)

סגן השר איוב קרא שליווה את המשפחה לאורך השנים מנסה גם עתה להשיג פשרה בין טראבין והממשלה. "עד עכשיו לא טיפלו בו. ציפיתי שהגורמים המוסמכים יתנו לו מענה כמו לעזאם עזאם", אמר קרא. "יש תקדימים ואני אעזור כי זה לא מכובד להגיע לבית משפט".

 

הערב, בעקבות פניית חדשות 10 בנושא, הנחה הערב ראש הממשלה, בנימין נתניהו, את מנכ"ל משרדו, אלי גרונר, לבדוק את הטענות של טראבין כלפי המשרדים הממשלתיים שלא מסייעים לו מאז חזר. נתניהו הוסיף והורה למנכ"ל משרדו לבחון כיצד לשלב את טראבין בחזרה בשגרת החיים האזרחיים.