פיטורי ראש ה-FBI: המבחן הגדול הבא של טראמפ - האדם שיחליף את קומי

בקרבתו של הנשיא האמריקני מנסים להרחיק כמה שיותר את דעת הקהל מהחקירה הרוסית, ומההקשר המתבקש ל"ווטרגייט". אם טראמפ יעמוד בהבטחתו וימנה "מחליף ראוי" כפי שצייץ, ייתכן שיצלח את הסערה שחולל במו ידיו • פרשנות של גיל תמרי

  • פורסם ב:
  • 10/05/2017 21:24
  • |
  • עודכן ב:
  • 10/05/2017 21:24
  • |
  • כתבים:
  • גיל תמרי

למרבה הפליאה, הנשיא טראמפ וסביבתו לא העריכו שפיטוריו של ראש ה-FBI אמש (רביעי), יעוררו כזו מהומה פוליטית בוושינגטון. בבית הלבן התכוננו לעוד יום שיגרתי במשרד, ואמרו לכתבים: ״מכתב הפיטורים מדבר בעד עצמו וכי אין להם מה להוסיף״.


שעה אחר כך כבר אוישו כל העמדות במשרדי האגף המערבי בבית הלבן, והאורות דלקו שם עד לשעות הקטנות של הלילה, בניסיון להסביר את המהלך. הנשיא טראמפ, כנראה האמין או קיווה, שהמסמך שחיבר סגן שר המשפטים רוד רוזנשטיין יתקבל בשמחה גם על ידי הדמוקרטים. הם הרי ראו ורואים בקומי את האחראי להפסד של הילרי קלינטון בבחירות.

 

>> פיטורי קומי - כתבות נוספות:

פיטורי קומי: טראמפ מימש את זכותו כנשיא - ונכנס למלכודת

טראמפ על פיטורי ראש ה-FBI: "יוחלף על ידי מישהו שיעשה עבודה טובה יותר"

חשב שזו מתיחה: כך גילה ראש ה-FBI על פיטוריו


והנה מגיע מסמך המפרט עשר הפרות של נורמות שביצע קומי בחקירתה של קלינטון, לרבות מסיבת העיתונאים שכינס ביולי 2016 שבה למרות שאמר שאין תשתית ראייתית נגד קלינטון, טרח להדגיש שהיא פעלה ברשלנות. במסמך שחיבר רוזנשטיין יש גם ביקורת על המכתב של קומי שנשלח כמה ימים לפני הבחירות, שבו הודיע על פתיחתה מחדש של החקירה נגד קלינטון בעקבות המיילים שהתגלו על המחשב של חבר הקונגרס לשעבר אנתוני ווינר.

 

יימצא מחליף ראוי? טראמפ וקומי
 

יימצא מחליף ראוי? טראמפ וקומי(רויטרס)

אלא שהתזמון של הפיטורין מעלה סימני שאלה רבים. דומה שכשהחקירה על המעורבות הרוסית בבחירות מתקרבת אל הנשיא, טראמפ נלחץ, ומחליט לפטר את ״החוקר הראשי״. זה קרה יממה אחת בלבד לאחר שקודמתו של רוזנשטיין בתפקיד, סאלי ייטס, שאגב פוטרה על ידי טראמפ לאחר שהתנגדה לצו הנשיאותי האוסר על כניסה ממדינות מוסלמיות, העידה בקונגרס כי היא הודיעה לבית הלבן שהיועץ לביטחון לאומי בזמנו, מייקל פלין, לא אמר אמת והפך ליעד סחיטה עבור הרוסים.


ובכל זאת במשך 18 ימים לאחר האזהרה המפורשת שלה, פלין המשיך בתפקידו הרגיש ביותר. בסופו של דבר רק לאחר ש"הוושינגטון פוסט" חשף את הדבר, הוא פוטר על ידי טראמפ. זאת ועוד, ההודעה על פיטורי קומי באה כמעט בצמוד להחלטה של בית משפט בוירג׳יניה להוציא צווים שיאפשרו לחקור באזהרה מקרובים לפלין.


לכן שאלת התזמון, מדוע דווקא עכשיו בחר טראמפ לפטר את קומי היא כל כך מהותית. האם הוא באמת דואג לתדמית ה-FBI כפי שהוא טוען, או שהוא רוצה להרתיע את החוקרים של החקירה הרוסית. יתרה מכך, פרשנים משפטיים שקראו את המסמך של רוזנשטיין מתארים אותו יותר כאסופה של קטעי עיתונות מאשר מסמך משפטי מנומק בתקדימים ופסיקות.

 

התובעת הכללית לשעבר בארה
 

התובעת הכללית לשעבר בארה"ב, סאלי ייטס(רויטרס)

מיד עם הודעת הפיטורים של קומי, נזכרו כאן כולם, כי גם הנשיא ניקסון פיטר את החוקר המיוחד של פרשת "ווטרגייט" במהלך שזכה לכינוי ״הטבח של מוצאי שבת״. ניקסון סבר שפיטוריו של ארציבלד קוקס יחזירו את חקירת "ווטרגייט" לידי משרד המשפטים, שעליו יש לנשיא שליטה, ובכך - החקירה תגווע. אלא שאז, התייצבו הרפובליקנים ממפלגתו של הנשיא ניקסון, וטענו כי זו תיהיה פגיעה בשלטון החוק לאפשר למשרד המשפטים לחקור את "ווטרגייט", והכריחו אותו למנות חוקר מיוחד חדש, חקירה שבסיומה, הלך הנשיא ניקסון הביתה.


כאז, כן עתה, תובעים עכשיו גם רפובליקנים בקונגרס למנות חוקר מיוחד או וועדה בלתי תלויה שתחקור את המעורבות הרוסית בבחירות ואת הקשרים האפשריים למטה הבחירות של טראמפ וסביבתו. לכן, מבחנו הגדול של הנשיא טראמפ הוא, מי יהיה האיש שהוא ייבחר שיעמוד בראש ה-FBI אחרי קומי. אם זו תהיה בחירה ראויה, וטראמפ יעמוד בציוצו כי ״קומי יוחלף על מישהו שיעשה עבודה טובה בהרבה, שיישקם את רוח ויוקרת ה-FBI״, ייתכן שהנשיא יצלח גם את הסערה הזו, שחולל במו ידיו.

 

ובתוך כך התייחס לראשונה הערב סגן נשיא ארצות הברית, מייק פנס, לפיטורי קומי - ואמר כי "זו ההחלטה הנכונה בזמן הנכון", בלשונו. "הפיטורין לא קשורים לחקירה עם רוסיה. ההחלטה של טראמפ לפטר את קומי התבססה רק על ההתחייבות להבטיח אמון ואמון של העם ב-FBI.  כרגע טראמפ בוחן חלופות לקומי. אני והנשיא בטוחים כי הוועדות שחוקרות את עניין רוסיה יכולות להמשיך לעבוד".