מלחמת המינים: מה ההבדל בין המוח הגברי למוח הנשי?

כבר מתקופת האדם הקדמון נוצר עולם מושגים שונה לאישה ולגבר. מרבית המחקרים לא מוצאים שום הבדל בכישורים, אך האם בכל זאת הכל מתחיל בראש? גם הרופאים מודים: "השוני נובע בעיקר מהחינוך שהחברה מעניקה"

לא קל לצלול לתוך השאלה מה ההבדל בין גבר לבין אישה. מבחינה חיצונית הכל ברור, אבל השאלה המורכבת שעד היום מנסים המחקרים לברר - כיצד ההבדלים בין המינים קובעים מי יגיש את ארוחת הצהריים ומי יוריד את הזבל? כיצד הם מכריעים מי יפרנס את המשפחה ומי יביא את הילדים אל החוג? את השאלה הזו ננסה לברר בסדרת הכתבות "מלחמת המינים" המשודרת החל מהערב (ראשון) במהדורה המרכזית.

 

"יש מיליון הבדלים", מכריז ד"ר אילן טל. "ברור לכולם שישנם הבדלים ביולוגיים, התנהגותיים הנובעים מביולוגיה. זה אף פעם לא רק ביולוגי ולא רק חברתי".

 

>> לכתבות נוספות בסדרה "מלחמת המינים"

פרק 2: גברים בכחול, נשים בוורוד

פרק 3: נשים שתלטניות, גברים סמכותיים

פרק 4: גברים ונשים בעד שוויון, ולאו דווקא מאושרים

טור: רציתם שוויון? תקבלו אנרכיה!


פרופסור דליה מור, ראש החוג למדעי ההתנהגות במכללה למנהל, אומרת כי ההבדלים החלו עוד מתקופת המערות של האדם הקדמון. "ברגע שנשים ילדו, הן היו צריכות לסחוב איתן צאצא והן נאלצו להיות הרבה יותר בתוך המערה. התפתחה שפה שונה לנשים ולגברים - אצל הנשים סביב ילדים ואצל הגברים סביב הציד. הגברים הפכו לגדולים וחזקים יותר".


ארז ומיכל מעפולה השתתפו במחקר של פרופסור דפנה יואל, במסגרתו נסרקו מוחות של 800 גברים ונשים במטרה לזהות את האזורים הנקביים והזכריים שלהם - אם יש בכלל דבר כזה. במוח של מיכל פועלים גם אזורים הנחשבים זכריים, כאלה שאחראים על תפיסה מרחבית, בעוד שאצלו הדבר הפוך.


למרות זאת, פרופסור יואל מבקשת להבהיר: "למרות שאנחנו זכרים ונקבות, למרות שמחנכים אותנו באופן מאוד שונה, עדיין המחקרים לא מוצאים כמעט הבדל בכישורים וביכולות. אנחנו שונים בעיקר במה שהחברה מחנכת אותנו".

 


בדיקת ה-MRI צולמה במרכז לחקר תפקודי המוח, במרכז הרפואי איכילוב. בהכנת הסדרה משתתפות גלי לב חיימוב ותקווה ממו