אנליסט: דת מול כלכלה – לאן הולך הקרב על השבת?

סערת השבתת עבודות הרכבת בשבת יצרה הזדמנות לשאול איך צריכה השבת בישראל 2016 להיראות? האם במדינה מודרנית לא הגיע הזמן לתחבורה ציבורית זמינה כל השבוע? או שאולי השלב הבא הוא לסגור גם את הבריכה העירונית ובתי הקולנוע? וגם, הרשימה המיוחסת של משרד הכלכלה עם מאות העסקים שקיבלו פטור מסגירה בימי המנוחה

לאן הולך הקרב על השבת בישראל 2016? מילת הקסם "סטטוס קוו" היא ההסבר הקבוע למצב המשונה של המשק הישראלי בשבת. זו הייתה התשובה בכל פעם שעלו תהיות למה האוטובוסים הפרטיים משותקים, בזמן שמנתב"ג הממלכתי נמשכות המראות ונחיתות. או לשואלים למה עסקים קטנים סופגים קנסות על עבודה ביום המנוחה בזמן שמפעלים גדולים ממשיכים לייצר כרגיל, וברישיון.

 

כך בדיוק, בשיטת "ללכת עם ולהרגיש בלי", התנהלו במשך שנים גם העבודות לפיתוח הרכבת. 26 מיליארד שקלים שאת חלקם משקיעים בקווי נוסעים פועלים, כאלו שאי אפשר לשפץ ביום חול מבלי לגרום לבלגן, כזה כמו שנגרם ביום ראשון השבוע.

 

דווקא הזרקור שהציבה הסערה האחרונה מהווה הזדמנות לשאול מחדש – איך שבת ישראלית צריכה להיראות? האם במדינה מודרנית לא הגיע הזמן שתחבורה ציבורית תהפוך לזמינה 24/7? או אולי השלב הבא הוא לסגור גם את הבריכה העירונית והקולנוע?