יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, מגיב לבחירות בישראל, רויטרס

אבו מאזן: "אין פרטנר למשא ומתן כל עוד נתניהו בשלטון"

יו"ר הרשות הפלסטינית התארח היום בכינוס הליגה הערבית והביע אכזבה עמוקה מתוצאות הבחירות: "מאז שנתניהו עלה לשלטון ישראל הולכת ומתרחקת מתהליך השלום. המעשים שלה באל-אקצא עשויים להפוך את הסכסוך לדתי, והקפאת כספי המסים של הפלסטינים – לכלכלי". מוקדם יותר בכינוס התבטא בסוגיה גם נשיא מצרים א-סיסי והכריז: "יש לסיים את הכיבוש הישראלי ולהפסיק לחלוטין את מפעל ההתנחלויות"

יושב ראש הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, אמר היום (שבת) כי תוצאות הבחירות בישראל מוכיחות כי אין פרטנר בישראל בתהליך המשא ומתן. "נתניהו אמר שלא ירשה למדינה פלסטינית לקום כל עוד הוא בשלטון, והוא עדיין בשלטון", הסביר.


בדברים שנשא במסגרת כינוס הליגה הערבית בשארם א-שייח טען אבו מאזן כי מאז שעלה לנתניהו לשלטון ישראל הולכת ומתרחקת מהשלום עם הפלסטינים. "מה שישראל עושה באל-אקצא עלול להפוך את הסכסוך לדתי וישראל גם הקפיאה את כספי המסים של הפלסטינים במשך חודשים", ציין.


יו"ר הרשות הדגיש כי הוא דוחה כל פתרון של גבולות זמניים וציין כי מבחינת ישראל השאיפה היא "שתהיה מדינה בעזה, אוטונומיה בגדה ובלי ירושלים והפליטים. גיורא איילנד אמר את זה". מדובר בפתרן שכאמור אינו מתקבל על הדעת מבחינתו של אבו מאזן.

 

נשיא מצרים, עבד אל-פתח א-סיסי, במהלך הכינוס
 

נשיא מצרים, עבד אל-פתח א-סיסי, במהלך הכינוס(ללא קרדיט)

במהלך הכינוס, שנערך כמאור במצרים, נשא דברים גם הנשיא המצרי א-סיסי, שקרא להגיע לפתרון שיקדם את יציבות המזרח התיכון: "עלינו לפעול לשלום כולל וצודק שיביא לסיום הכיבוש הישראלי של אדמות פלסטין באמצעות משא ומתן רציני", הוא הפציר וקרא גם "להפסיק את כל מפעל ההתנחלויות".


מוקדם יותר האשים נשיא תימן המודח, עבד אל-ראבו מנסור האדי, את איראן בנעשה במדינתו, ואף כינה את המורדים החות'ים "בובות על חוט" בשירות הרפובליקה האסלאמית.


הכינוס של הליגה הערבית איחד בין כמה מדינות הידועות כעוינות, דוגמת מצרים וקטר שיחסיהן הגיעו לשפל על רקע תמיכתה של האחרונה בחמאס. עוד לפני שהחל הכינוס נפגשו בנפרד נשיא מצרים, מלך סעודיה ("לא נעצור עד שנשיב את השקט לתימן") ונשיא תימן, שנאלץ לעזוב את המדינה בעקבות השתלטות המורדים החות'ים.

 

לעוד כתבות בנושא- אבו מאזן מגיב לניצחון נתניהו:

אבו מאזן: "הסכם שתי מדינות לא יתממש תחת נתניהו"

דיווח: קרי ייפגש עם אבו מאזן במצרים כדי לדון במצוקה הכלכלית ברשות

 

טנק של צבא תימן בעיר הנמל עדן
 

טנק של צבא תימן בעיר הנמל עדן(רויטרס (ארכיון))

במהלך הלילה המשיכו מטוסי קרב לתקוף מטרות שונות ברחבי תימן, בעיקר בבירה צנעא. לפי עדויות של אזרחים, פיצוצים חזקים נשמעו באזור המערבי של העיר במשך כמה שעות רצופות. השבוע הודיעו סעודיה ומצרים כי הן מתכננות לפעול גם קרקעית, אך לא נקבו במועד בו זה יקרה.


היום הודיע גורם באו"ם כי הארגון החל לפנות את אנשי הצוות שלו מצנעא בשל המצב הביטחוני בתימן והתקיפות הסעודיות. לדברי המקור, מדובר בכ-100 חברים בכוח האו"ם שפונו ויועברו ככל הנראה למדינות באזור, בהן ירדן. גם חיל הים הסעודי החל לפנות דיפלומטים מהאזור מחשש שייפגעו.

"אני לא חושב שנכון לסווג את מה שקורה בתימן כמאבק בין סונים לשיעים הוא נכון", אמר היום שר החוץ המצרי, סאמח שוקרי, בראיון לרשת CNN האמריקנית. לדבריו, "ההתערבות החיצונית בתימן היא שהובילה לאלימות שאנחנו מתמודדים איתה. המטרה שלנו היא לייצב שם את המצב ולשמר את הלגיטימציה של השלטון בתימן".