במדינות ערב טוענים: ארה"ב הפקירה אותנו לידי איראן

לאחר שהמורדים השיעים השתלטו על תימן, הודיעה גם טורקיה על תמיכתה בפעולה הקרקעית המתוכננת של סעודיה ושל מצרים כדי להדוף את החות'ים. במדינות המפרץ חוששים מההתפשטות האיראנית ומפנים את הזעם גם לוושינגטון: "השתיקה האמריקנית גורמת נזק". חשש להרעה במצבם של יהודי תימן תחת השלטון השיעי

אחרי שראו זירה נוספת נופלת לידי השיעים והופכת לשלוחה איראנית, במדינות ערב הסירו אמש (חמישי) את הכפפות והחלו בתקיפות צבאיות מסיביות של מטוסי חילות האוויר הסעודי, המצרי והירדני בשטח תימן. בקהיר ובריאד הכריזו כי יעברו בקרוב גם למתקפות קרקעיות במה שנראה כהסלמה בלתי נמנעת והחייאתו של הסכסוך הסוני-שיעי העתיק במלוא העוצמה.

 

תימן בידי השיעים - כתבות נוספות:

בטהרן מאיימים: "התקיפות יחריפו את המשבר"

נשיא תימן המסולק הגיע לסעודיה תחת אבטחה כבדה

ובינתיים: מצרים נערכת לקראת התקיפה הקרקעית


המורדים החות'ים השיעים שולטים כבר בכל הערים החשובות בתימן, מצפון ועד דרום וקרובים גם לים האדום - איגוף מסוכן למדינות ערב המתונות, בהן מצרים וסעודיה. המדינה הללו הבהירו כי לא יהססו לפעול צבאית ונראה כי המזרח התיכון ניצב בתחילתו של קרב איתנים בין איראן לבין סעודיה, ובעיקר בין הסונים לבין השיעים.


בבירות הערביות מביעים חשש גדול מהתפשטותו של התמנון האיראני, שממשיך ולופט מדינות ערביות והשמיעו גם קולות נגד המדיניות האמריקנית. השתיקה של ממשל אובמה, כך אמרו נציגים ערבים, מסבה נזק גדול ומותירה אותם למעשה ללא גב אמיתי: "הופקרנו ע"י ארצות הברית בזמן שהיא עסוקה בלדבר עם איראן".

 

הפגנה נגד החות'ים בתימן. המלחמה העתיקה של המזרח התיכון שוב כאן
 

הפגנה נגד החות'ים בתימן. המלחמה העתיקה של המזרח התיכון שוב כאן(רויטרס)

הרס בבירה צנעא בעקבות תקיפות סעודיה ומצרים
 

הרס בבירה צנעא בעקבות תקיפות סעודיה ומצרים(רויטרס)

האירועים בתימן מסבכים מאוד את תמונת המצב במזרח התיכון מבחינת ממשל אובמה. איראן, שכביכול מנהלת שיחות עם האמריקנים ואף מסייעת במלחמה נגד דאע"ש בעיראק, נכנסת כעת למלחמה מול בעלות הברית של וושינגטון. המשחק הכפול שמשחקת טהרן הוביל את שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, להאשים דווקא את הסעודים בצביעות ולבקש לעצור את המתקפה. "אנחנו מאמינים שהמתקפות מסוג זה יובילו לכאוס גדול יותר ולא יועילו לאף מדינה", הכריז זריף.

 

בתוך כל אלה, מצבה של הקהילה היהודית הקטנה בתימן נמצא בהתדרדרות מתמדת מאז עליית השלטון החות'י. מרבית היהודים נמלטו מצפון המדינה לכיוון הבירה צנעא, אלא שכעבור שבועיים המורדים השתלטו גם עליה, ולפי הדיווחים הם חיים לאחרונה בתנאי מעצר של ממש.

 

שר החוץ הסעודי במצרים, אתמול
 

שר החוץ הסעודי במצרים, אתמול(רויטרס)

במהלך היום קראו מנהיגים נוספים, בהם אלה של בריטניה ושל טורקיה, להפסיק את ההתערבות האיראנית בתימן. הנשיא הטורקי, רג'פ טאיפ ארדואן, יצא במתקפה חריפה נגד הרפבוליקה האסלאמית. "המאמצים של איראן לשלוט במזרח התיכון בלתי נסבלים והיא חייבת להבין זאת", הכריז ארדואן במסיבת עיתונאים.

 

לפני כן, גורמים בכירים ששוחחו עם סוכנות הידיעות AP לא סיפקו מידע על היקף הכוחות הקרקעיים שהוקצו לפעילות בתימן, אך אמרו כי המתקפה הקרקעית תחל רק לאחר שזו האווירית תכין את הקרקע ותפגע במורדים. לדבריהם, התקיפה נועדה לאלץ את החות'ים ואת בעלי בריתם להיכנס למשא ומתן על חלוקת השלטון. נשיא תימן, עבד ראבו מנסור האדי, קיבל בינתיים מקלט בבירת סעודיה, ריאד, שם הוא נתון תחת אבטחה כבדה.