,

מצרים: עונשי מאסר כבדים לפעילי חיזבאללה

שנה לאחר שמצרים חשפה חולייה של חיזבאללה בשטחה, הרשיע בית משפט מיוחד בקהיר את 26 הפעילים בתכנון פיגועים. "הם תכננו ליצור כאוס וחוסר יציבות", כתב השופט וגזר על הנאשמים עונשי מאסר של בין שישה חודשים ל-25 שנים

(2:04 דקות)

בית המשפט לענייני ביטחון בקהיר הרשיע היום (רביעי) 26 בני אדם בתכנון פיגועי טרור בשטח מצרים. הם נעצרו לפני שנה והואשמו כי פעלו בשליחות חיזבאללה. התביעה דרשה להטיל על חברי החולייה – מצרים, לבנונים, פלסטינים וסודני - עונש מוות, אבל השופט החליט להסתפק העונשי מעצר. הם נשלו לכלא לתקופות מאסר שונות הנעות בין שישה חודשים ל-25 שנים.

"החקירה הוכיחה כי החולייה תכננה להכות בכלכלה המצרית, להרוס את הקשרים בין האנשים החיים בה וליצור כאוס וחוסר יציבות ברחבי המדינה", כתב בהחלטתו השופט עאדל עבדלאללה סלאם גומעה.

הפרשה התפוצצה באפריל אשתקד, כשכוחות הביטחון של מצרים הודיעו על מעצרם של 49 בני אדם בחשד לריגול מטעם חיזבאללה. בהודעה על גבר המעצר נמסר כי עשרות העצורים גויסו במטרה לתצפת על אזור הגבול בין סיני לרצועת עזה ועל מטרות בסיני ובתעלת סואץ במטרה לבצע פיגועים.

שלושה חודשים לאחר מכן הוגשו נגד 26 מהמעורבים בפרשה כתבי אישום. הם הואשמו בניהול קשרים עם חיזבאללה ובכוונה לבצע פיגועי טרור נגד תיירים וכלי שיט באזור סואץ, והיום כולם הורשעו.

מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, אישר אז כי חלק העצורים פעלו במצרים מטעם ארגונו, אך הדגיש כי הם סייעו בהברחת אמצעי לחימה לרצועת עזה ולא תכננו לפגוע במצרים. כמו כן, ציין נסראללה כי בחולייה שהופעלה על ידי חיזבאללה פעלו "לא יותר מ-10 בני אדם", ולא כפי שטוענים המצרים.

הפרשה הביאה למתח חסר תקדים בין מצרים לחיזבאללה. בקהיר כאמור האשימו את חיזבאללה בריגול ובכוונה לפגוע במצרים, ואילו בחיזבאללה האשימו את מצרים ב"שיתוף פעולה עם ישראל". זמן קצר לאחר חשיפת החולייה נשא נשיא מצרים, חוסני מובארק, נאום תקיף שבו הבהיר: "לא נרשה ולא נסבול כל ניסיון של גורמים חיצוניים לערער את יציבותה וביטחונה של מצרים".