,

מסמך דכנר: המתווך העיקרי תיעד את תעשיית השוחד לכאורה בפרשת הולילנד

החשדות לשחיתות בנוגע לפרויקט הנדל"ן הולילנד מתוארים בכמה תביעות אזרחיות שהגיש איש העסקים שמואל דכנר. בכתב התביעה מוזכרים כ-15 איש שקיבלו את השוחד. דכנר מתאר כיצד הפעיל את קשריו, הסיר מחסומים והרחיק ביורוקרטיה מהפרויקט

  • פורסם ב:
  • 15/04/2010 23:11
  • |
  • עודכן ב:
  • 16/04/2010 00:22
  • |
  • כתבים:
  • ברוך קרא

(9:13 דקות)

פרשת הולילנד מתוארת בכמה תביעות אזרחיות שהגיש איש העסקים שמואל דכנר. הערב (חמישי) נחשפים עוד פרטים ממסמך דכנר, המסמך המרכזי שהביא לפרשת הולילנד בגילגולה הנוכחי.

"תביעה זו מגוללת פרשה מדהימה ועגומה מאד", כך נפתחת טיוטת כתב התביעה של דכנר, היועץ המיוחד של מיזם "הולילנד" כנגד היזם, הלל צ'רני. דכנר פנה לצ'רני וביקש ממנו שישיב לו כספי שוחד שהוא הוציא מכיסו ושילם לאנשי ציבור ועובדי ציבור כדי לקדם את הפרויקט.

בכתב התביעה מוזכרים כ-15 איש שקיבלו את השוחד. דכנר מתאר כיצד הפעיל את קשריו, הסיר מחסומים והרחיק ביורוקרטיה מפרויקט הולילנד. "כספים רבים הזרמתם דרכי, ולעתים בעצמכם, לכיסיהם של גורמים בכירים בעיריית ירושלים, במוסדות התכנון וברשויות המס, על מנת שיינתנו להם כל ההקלות, היתרים ואישורים, חרף מאות התנגדויות חריפות שליוו את הקמת הפרויקט במהלך השנים".

איך עבדה השיטה? "ביצוע התשלומים בגין הוצאות מיוחדות בוצע על פי רוב באותה שיטה: נהגתי למסור לידי הגורם הרלוונטי שיק משוך לפקודת 'עצמי' והכספים נמשכו מן הבנק במזומן. כמו כן, לעתים, מסרתי, אני או מי מטעמי, ולעתים אתה בעצמך, כספים לגורם זו או אחר בשטרות מזומנים".

בנוגע למעורבות של ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט מתייחס דכנר במסמך להיכרותו רבת השנים איתו ואחר כך הוא פונה לתיאור מעשה השוחד. "כך למשל, בשנת 2005, כשהוחלט על העברת מודל הבית השני ממתחם הולילנד למתחם מוזיאון ישראל, סייע מר אולמרט אשר חלש בתחום משרדו על מרכז ההשקעות ליתן לחברת הולילנד מעמד של 'מפעל מאושר' לצורך העברת המודל אשר הקנה לה כמובן הטבות על פי החוק לעידוד השקעות הון. בעבור סיועו זה של מר אולמרט, למשל, שילמת אתה וחברת הולילנד, באמצעותי, סך של 280 אלף שקלים".

האיש ששכנע את עד המדינה להתלונן במשטרה - ניצב בדימוס אריה עמית

כזכור, בפרשת הולילנד מעורב עד מדינה ששמו לא נחשף. הפרשן הפוליטי של "חדשות 10", רביב דרוקר חושף כי האיש ששכנע את עד המדינה להתלונן במשטרה הוא ניצב בדימוס אריה עמית.

"לפני מספר חודשים נפגש עד המדינה הזה סביב פרויקט של תחנות דלק בכביש 1 עם אריה עמית. עד המדינה סיפר על התביעה שהוא מתכנן נגד כל מיני אנשים, סיפר על המצוקות שלו ועל השוחד. אז מתחיל מסע שיכנוע של אריה עמית עליו ללכת למשטרה. בסופו של של דבר האיש התרצה והסכים ללכת למשטרה. עמית בדק עם המשטרה שהם יסכימו לקבל אותו ולתת לו דברים וכך מתארגנת הפגישה הראשונה והסכם עד המדינה. המשטרה התרשמה כי החומר שהביא הוא חזק מאד שמבסס את החשדות". אריה עמית ביקש לא להגיב לידיעה.