,

האם העורף הישראלי מוכן למתקפת הנגד של איראן?

בצל מלחמת המלים על תקיפה ישראלית אפשרית של מתקני הגרעין באיראן, נשכחו כמה נתונים מדאיגים על הגנת העורף. ל-40% מהאזרחים אין מסכת אב"כ, לרבע מהם אין מקלטים. גם שר להגנת העורף כרגע אין. האם למחדלי ההגנה האזרחית במלחמה הבאה תהיה בכלל כתובת ומה השתנה מאז מלחמת לבנון השנייה?

  • פורסם ב:
  • 24/02/2012 21:54
  • |
  • עודכן ב:
  • 24/02/2012 23:26
  • |
  • כתבים:
  • אבי עמית

לצד הדיון הער שמתנהל בימים אלו סביב תקיפה אפשרית של מתקני הגרעין באיראן, הפצצות שחודרות או לא את הבונקרים האיראניים ותגובת האמריקנים, נדמה ששוב, כמו במלחמת לבנון השנייה ב-2006, שכחו בישראל להיערך לדבר הכי חשוב - העורף. האם העורף הישראל מוכן למתקפת הנגד שאיראן איימה לבצע אם תותקף? האם לכל אזרחים יש מסכות אב"כ או מרחבים מוגנים זמינים? התשובה ברורה - לא.

 

"ממשלת ישראל צריכה להחליט מהו הביטחון של מדינת ישראל ולהחיל את אותן הערכות שהם נותנים על ההכנות שלנו. כרגע ההכנות מתמקדות בהכנתו של צה"ל בראש ובראשונה כצבא התקפה ולא בהגנה על האזרחים. ראש הממשלה ושר הביטחון לא מסיקים את המסקנה שצריך להיערך לזה. הדיבורים על זה שהאויב יתקוף בישראל לא מתורגמים לא לתקציבים, לא להתארגנות ולא לדברים האחרים שצריך כדי שהעורף הישראלי יהיה מוכן", אמר הפרשן הצבאי עפר שלח.

 

בסיור השבוע של ראש הוועדה למוכנות העורף, ח"כ זאב ביילסקי, באשדוד ובקרית גת הוא נחשף למוכנות הלקויה של העורף. לדיירים רבים ברובע א' המאכלס כ-6,000 תושבים אין מקלט זמין ופתוח או מרחב מוגן. במקרה חירום, התושבים יבחרו להסתתר בחדרי המדרגות הפרוצים לאוויר הפתוח או להישאר בבתיהם. השכונה הזו היא רק דוגמה אחת לשכונות רבות בשאר רחבי הארץ. "תאר לעצמך מה יעשו מיליון ו-700 אלף תושבי מדינת ישראל שאין להם מקלט, אין להם ממ"ד, אין להם סיכוי לקבל את זה בקרוב, אף אחד לא סופר אותם ממטר", אמר ביילסקי.

 

הפיתרון לפי ממשלת ישראל אינו תלוי במקלטים אלא בבניית מרחבים מוגנים באמצעות תמ"א 38 - בתמורה לבניית מרחב מוגן בחינם לדיירים, מורשה הקבלן להוסיף קומות נוספות. אלא שבשנים מאז נכנסה תוכנית לתוקף, התמגנו ברחבי הארץ 500 בניינים בלבד.

רוב בתי החולים הממוגנים יהיו מוכנים ב-2015

במפעל "שלאון" בקרית גת בו מיוצרות מסכות אב"כ יפטרו בימים הקרובים עובדים, זאת למרות שאין מספיק מסכות לכל האזרחים. ישראל הציבה לעצמה יעד לפיו רק ל-60% מאזרחי המדינה תהיה מסכה. היעד הושג, מרכזי החלוקה נסגרים ול-40% מהאזרחים שלא הצטיידו גם לא תהיה מסכה. "כשאני מבקר פה במפעל ורואה את המצב, אני יודע שמי שמתכנן לעשות משהו פשוט שכח את אחריותו", אמר ביילסקי והוסיף: "אני מציע לאנשים להתייעץ עם עורכי דין ולהתכונן לוועדת החקירה הבאה. הם הפקירו את האוכלוסייה במיליונים".

 

בזמן מתקפה על העורף, כוחות ההצלה ובתי החולים יצטרכו לספק מענה רפואי מהיר ואיכותי. האם הם מוכנים לזה? בבית החולים איכילוב בתל אביב הושלם לאחרונה בית חולים חירום מתחת לאדמה שנבנה בעקבות לקחי מלחמת לבנון השנייה. באוגוסט הקרוב יושלם בית החולים הקרקעי הגדול בעולם מתחת לרמב"ם. המדינה אמנם הקציבה כמעט מיליארד שקלים וחצי לטובת מיגון בתי החולים, אלא שרובם יהיו מוכנים ב-2015.

 

גם ברשויות המקומיות התחילו לעבוד - בבת-ים לדוגמה הקימו מרכז שליטה ממנו ינצח ראש העירייה על הנעשה בעיר. מי שיכול להרשות לעצמו מסתדר לבד. כך, המבוססים שבישראלים בנו לעצמם חדרים ממוגנים ביתיים עם מערכות סינון אוויר מתקדמות. חמש וחצי שנים אחרי מלחמת לבנון השנייה נראה כי מקצת המסקנות יושמו אך תקציבו של המשרד להגנת העורף נותר זעום.

תגובות

תגובת משרד ראש הממשלה: ממשלת נתניהו מתקנת עיוותים רבים במוכנות העורף שיצרו ממשלות קודמות. בכלל זה הוקם משרד ממשלתי מיוחד לטיפול בנושא. בנוסף הוקצו משאבים רבים לרשות החירום הלאומית וניתן דגש להצטיידות במערכות הגנה אקטיבית כמו כיפת ברזל.

 

תגובת משרד האוצר: המשרד תקצב באופן מלא את ערכות המגן עד שנת 2013 בסך של 925 מיליון שקלים, כפי שנקבע בהחלטות הממשלה. המדינה מקצה סכום עתק של מעל 60 מיליארד שקלים לתקציב הביטחון, שכוללים גם תקציבים להגנת העורף ולפרויקט חומת ברזל.

 

בפיקוד העורף סרבו להגיב.