,

מצעד 10 האנשים שעשו לנו את השנה החברתית-כלכלית

מדפני ליף לאלי הורוביץ, מבן דב ויצחק תשובה לד"ר לאוניד אידלמן. וגם מבט למשפיעים מהעולם הגדול. חדשות 10 מביאים לכם את עשר הדמויות שהשפיעו באופן הרב ביותר על השנה הכלכלית-חברתית שלנו

דפני ליף עזבה ביולי השנה את ביתה ועברה להתגורר באוהל בשדרות רוטשילד. היא לא שיערה שתוך ימים ספורים היא תהפוך למנהיגת המחאה נגד יוקר המחייה. עוד לפניה היה זה איציק אלרוב, שהצליח לסחוף מיליוני אנשים להחרים את גבינת הקוטג' הכל כך ישראלית ולהביא להורדה במחירה.

 

מי שלא תשכח את אלרוב היא יושבת ראש תנובה לשעבר, זהבית כהן, שכשלה בהתמודדות עם החרם הצרכני ונאלצה לשלם על כך את המחיר וללכת הביתה. מבריאות מוצרי החלב אנחנו עוברים לאיש שאחראי לטוב ולרע לתוהו ובוהו בבתי החולים - יושב ראש ההסתדרות הרפואית, ליאוניד אידלמן. האיש שפתח בשביתת רעב וצעד מתל אביב לירושלים חתם על הסכם עם האוצר והפך לאויבם דווקא של לא מעט מרופאי ישראל.

 

וכעת לשני הפרצופים שהרגיזו השנה את הכי הרבה ישראלים- אילן בן דב ויצחק תשובה. שני הטייקונים ביקשו השנה לקצץ מיליארדי שקלים מהכסף אותו הם חייבים לציבור. מכאן נעבור למבט על מי שהיא אולי אשת השנה בעולם מבחינה כלכלית - קאנצלרית גרמניה אנגלה מרקל. מרקל מנסה להעביר מיליארדים לגוש האירו והיא למעשה התקווה האחרונה להציל אותו מפשיטת רגל.

מי שכבר שילם את המחיר על מצבה הכלכלי הגרוע של אירופה הוא ראש ממשלת איטליה, סילביו ברלוסקוני. האיש שהפך לסמל חיי המותרות של היבשת והסתבך בפרשות מין נאלץ להחזיר את המפתחות. מהשמחה באיטליה על סוף כהונתו של ברלוסקוני אנחנו עוברים לאבל ברחבי העולם של מייסד חברת אפל, סטיב ג'ובס. האיש שהביא לנו את האייפון והאייפד מת ממחלת הסרטן כשהוא בן פחות מ-60.

 

גם בארץ נפטר השנה סמל כלכלי -יושב ראש טבע אלי הורוביץ. מי שהתחיל כשוטף כלים והגיע לראש החברה הגדולה בישראל הספיק עוד בחייו לראות את המשבר אליו היא שקעה. אחרון ברשימה הוא יבואן "יונדאי" ו"כל מוביל", דן אורנשטיין, שהקפיץ את החברה הדרום קוריאנית למקום הראשון על כבישי ישראל.