,

עשור של מלקות - מ"ריקוד מופקר" ועד שמחת הכדורגלים

מה משותף לאנשים שרוקדים במסיבת יום הולדת, צורכים אלכוהול, משתתפים בסרט ביקורתי וחוגגים הבקעת שער? כולם נידונים למלקות באיראן. לאור גזר הדין שניתן לכדורגלנים באיראן, מצאנו עוד כמה דוגמאות מהעשור האחרון

  • פורסם ב:
  • 01/11/2011 14:06
  • |
  • עודכן ב:
  • 05/11/2011 14:06
  • |
  • כתבים:
  • חדשות nana10

שחקני קבוצת פרספוליס מליגת הכדורגל הבכירה באיראן רק רצו לחגוג שער שכבשו, ולפתע מצאו את עצמם נידונים לעונש של חודשיים מאסר ומלקות בכיכר העיר לעיני ההמונים. רבים בעולם זועזעו מהעונש על מעשה כה טריוויאלי, אולם באיראן אין זו כלל הפעם הראשונה שבה הפרופורציות מתקזזות לעומת ערכי המהפכה האסלאמית.

 

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של חדשות 10 »

עונש המלקות נפוץ באיראן המוסלמית בגין כמה "פשעים", ובהם: שתי נשים שייתפסו עירומות מתחת לשמיכה עשויות לקבל עונש של 100 מלקות. ניאוף גורר עונש של 80 מלקות. אך הפשעים הנפוצים ביותר הם אלו המבוצעים נגד "הצניעות והמוסריות הציבורית", שבגינם ניתן עונש של 74 מלקות.

 

"התנהגות בלתי מוסרית" היא דבר מאוד מגוון באיראן, והשלטונות שומרים לעצמם את הזכות לפרשה כרצונם. כך היה למשל לפני עשר שנים, בשנת 2001, כשהרשויות גזרו על 50 תושבי הבירה טהרן עונשי מלקות כבדים לאחר שנתפסו על ידי שלטונות החוק חוגגים במסיבת יום הולדת. נציגי החוק טענו כי הם רקדו בצורה מופקרת וכי כשנתפסו הם היו "חצי עירומים".

 

באותה השנה הולקו 25 בני אדם במרכז העיר דארבנד, בגין צריכה וסחר של אלכוהול. בית המשפט בעיר גזר 80 מלקות על 20 מהמורשעים שהואשמו בצריכת משקאות אלכוהוליים ו-70 מלקות על חמישה שהורשעו במסחר ובהעברה של משקאות אלו.

 

בשנת 2006 סערה איראן לאחר ששחקנית אופרות סבון וטלנובלות הופיעה בסרט פורנו. גם במקרה זה, הייתה השחקנית אמורה לקבל עונש של מלקות. הסרט הופץ ברשת האינטרנט ככל הנראה על ידי החבר שלה, שהספיק לברוח מהמדינה.

 

והשנה הגיעו עונשי המלקות לשיא חדש, עם שורה של "עבירות" שנויות במחלוקת. בין השאר, סטודנט איראני, ששלח מכתב זועם לנשיא איראן מחמוד אחמדינג'אד, בשל מהלכיו הנוקשים כלפי סטודנטים הפעילים בזירה הפוליטית, נשפט לעונש של 74 מלקות. אדם העוטה מסכה הלקה את הסטודנט לנגד עיניה של אשתו, וזה נותר מדמם מגבו.

 

במקרה אחר, עונש של 90 מלקות נגזר על שחקנית איראנית בשם מרדייה ופאהמר, בגין השתתפותה בסרט העוסק בקשיים עמם מתמודדים האמנים ברפובליקה האסלאמית. השחקנית נעצרה בחודש יולי לאחר הופעתה בסרט, שזכה לביקורות נוקבות בקרב השמרנים בארצה. על פי סוכנות הידיעות "פארס", הסרט לא הותר להקרנה באיראן והוצג באופן בלתי חוקי בלבד. מאוחר יותר, בוטל עונשה באופן מפתיע.

 

וכאמור, העונש המפתיע מכולם ניתן לשחקני קבוצת הכדורגל פרספוליס, שחגגו "לא כראוי" לאחר שער שכבשו לרשת היריבה. אחד השחקנים נגע בישבנו של חברו לקבוצה, שקפץ משמחה על שחקנים נוספים. השניים ייכנסו לכלא לחודשיים ויולקו בכיכר העיר בפני הציבור הרחב ב-74 מלקות.