,

אישום נגד חיילים בעופרת יצוקה: הורו לילדים לפתוח חפצים חשודים

שני חיילים מחטיבת גבעתי מואשמים בהתנהגות שאינה הולמת, וחריגה מסמכות, במהלך המבצע ברצועת עזה. המשטרה הצבאית החוקרת מצאה שהשניים הורו לילדים פלסטינים לפתוח חפצים חשודים, כדי לוודא שאינם ממולכדים. מצה"ל נמסר כי החקירה אינה קשורה לדוח גולדסטון, וכי יש חקירות נוספות המתנהלות נגד חיילים שהשתתפו במבצע

(2:25 דקות)

הפרקליטות הצבאית הגישה היום (חמישי) שני כתבי אישום נגד שני חיילים מחטיבת גבעתי, בדרגת סמ"ר, בגין התנהגות שאינה הולמת וחריגה מסמכות, במהלך מבצע "עופרת יצוקה" ברצועת עזה.

מחקירת המשטרה הצבאית החוקרת התברר כי השניים פקדו על ילדים פלסטינים לפתוח חפצים חשודים, כדי לוודא שאינם ממולכדים, במסגרת הקרב בשכונת תל-אל-הווא, שהתקיים בעזה.

בצה"ל מציינים כי כתבי האישום והחקירה אינם קשורים לדו"ח גולדסטון, וכי יש עוד חקירות שמתנהלות כעת נגד חיילים בצה"ל על התנהגותם במבצע עופרת יצוקה.

רק לפני כשבועיים הורה הפרקליט הצבאי הראשי, האלוף אביחי מנדלבליט, למשטרה הצבאית החוקרת לסגור שני תיקי חקירה נגד חיילים בחטיבת גולני העוסקים בטענות ל"נוהל שכן", במבצע.

הטענות נגד חיילי גולני כללו תלונה של שני פלסטינים, שטענו כי הם שימשו כמגן אנושי לחיילי צה"ל, שהפעילו לטענתם ברצועה את "נוהל שכן" שנאסר בידי בג"ץ, ותחת איומי נשק, הובילו אותם ברחבי העיר. עוד נטען כנגד החיילים, כי התעללו בעצורים, בזזו את רכושם, ופעלו בוונדליזם.

לדברי הפצ"ר, לאחר חקירה שבמהלכה נחקרו גם חיילי צה"ל וגם הפלסטינים שהתלוננו נמצא כי אין שחר לטענות הפלסטינים - שנשארו בבתיהם, למרות ההנחיות לעזוב את האזור, נעצרו והובלו למעצר כקילומטר ממקום מעצרם. עוד כותב הפצ"ר כי הפלסטינים היו בתוך הכח ולא בראשו ומוסיף כי בניגוד לטענות לא נמצא כי הנשק של הלוחמים כוון לראשם של העצורים, אלא היה במצב המקובל לפעילות מבצעית ללא קשר לעצורים. גם הטענות על ביזה והשחתת ציוד שלא צורך נשללו במסמך מין היסוד.

מאז מבצע "עופרת יצוקה" נפתחו 140 חקירות מצ"ח ולמעלה מ-80 פלסטינים נקראו לתת עדות בישראל. החקירות קיבלו משמעות מיוחדת בעיקר בגלל דו"ח גולדסטון, אולם בצה"ל העריכו כי בסופו של דבר יוגשו רק כתבי אישום בודדים.