,

עשור לפיגוע בסבארו, חמאס: "זעזענו את עמודי התווך של ישראל"

עז א-דין אל-מסרי נכנס ב-9 באוגוסט 2001 למסעדת סבארו בירושלים, פוצץ את עצמו ורצח 15 בני אדם. עד ראיה נזכר: "המחבל נכנס למסעדה, ביקש אוכל והתפוצץ". בחמאס משבחים: "הוא השקה את הציונים מאותו גביע שממנו שתינו"

  • פורסם ב:
  • 09/08/2011 17:12
  • |
  • עודכן ב:
  • 09/08/2011 17:57
  • |
  • כתבים:
  • יונתן גונן

לפני 10 שנים בדיוק, ב-9 באוגוסט 2001, אירע בירושלים פיגוע קשה - עוד אחד ברשימה הארוכה שידעה העיר בשנות אינתיפאדת אל-אקצא. מחבל מתאבד, איש חמאס מג'נין, הגיע עם חגורת נפץ למסעדת סבארו במרכז הבירה ופוצץ את עצמו במקום. המטען הכיל יותר מ-5 ק"ג של חומר נפץ עם מסמרים וגרם להרס כבד של המסעדה ולנפגעים רבים. התוצאה הקשה: 15 בני אדם נהרגו, ויותר מ-100 נפצעו.

 

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של חדשות 10 » 

הפיגוע אירע כמעט שנה לאחר שהחלה אינתיפאדת אל-אקצא ובתגובה לו סגרה ישראל את האוריינט האוס במזרח העיר. בשנת 2002 הגיעה הילארי קלינטון, אז סנטורית, ביחד עם אהוד אולמרט, אז ראש העירייה, לבקר במקום האסון וכן ביקרה פצועים בבית החולים "הדסה". עבדאללה ברגותי מהחמאס, שהיה המרכיב של מטען החבלה בפיגוע הזה וכן בפיגוע בקפה מומנט, נעצר בשנת 2004 ונגזרו עליו 67 מאסרי עולם. חמאס דורש את שחרורו בעסקת שליט.

 

בחמאס משבחים היום את הפיגוע ואת המחבל המתאבד שביצע אותו, עז א-דין אל-מסרי. "לפני עשר שנים, אחד הפרשים של פלסטין ירד לשדה הקרב כדי להשקות את הציונים מאותו הגביע שממנו שתה העם הפלסטיני הלוחם", נכתב באתר הזרוע הצבאית של החמאס, גדודי עז א-דין אל-קסאם. "השהיד עז א-דין אל-מסרי הגיע אל לב העיר ירושלים ופוצץ את עצמו בתוך התקהלות ציונית במסעדה".

 

שוטר שהגיע לזירת האירוע: "חלקי גופות היו מפוזרים"

"היו אלה שעות קשות עבור מנגנוני הביטחון הציוניים", אומרים היום בחמאס. "הם לא הבינו כיצד הצליח איש אל-קסאם להגיע אל לב ירושלים, למרות מצב הכוננות הגבוהה שעליו הוכרז לאחר שמטוסיהם התנקשו בשני מנהיגי חמאס בשכם. גדודי עז א-דין אל-קסאם הצליחו לזעזע את עמודי התווך של הישות הציונית העושקת. הפעולה בסבארו פתחה דף חדש בספרי הגבורה".

 

מנגד, נזכר עד ראייה ישראלי בפיגוע, ואומר: "בין האנשים שנכנסו למסעדה היה צעיר פלסטיני שלבש חולצה לבנה. הוא נשא תיק הדומה לנרתיק של מצלמה. הוא הביט על התפריט של המאכלים וסרק את האזור שסביבו. לאחר מכן הוא שאל את המוכר כמה זמן ייקח לו להכין ספגטי, ובזמן שהמוכר השיב לו - הצעיר הפלסטיני הכניס את ידו לתיק ופוצץ פצצה".

 

ניצב משנה מאיר ברפי, מי שהיה באותה התקופה ראש מפלג תפקידים מיוחדים ביחידה המרכזית של משטרת ירושלים, הגיע לזירת האירוע לאחר הפיגוע. "זה היה אחד הפיגועים הקשים שראיתי באותה תקופה", הוא אומר בשיחה עם חדשות נענע10.  "מה שנותר בזכרוני הכי עמוק זה המראה הנוראי של תינוקת שנהרגה בפיגוע הזה, שהיה קשה מאוד מבחינה חזותית. כשאתה רואה ילדים ותינוקות מתים, זה הכי קשה. חלקי גופות היו מפוזרים בכל הזירה". ניצב משנה ברפי מציין כי הפיגוע לא הפתיע את המשטרה, שכן באותם הימים היה רצף של פיגועים.