,

מלכודת הקוטג': אין פיקוח - מחירי המזון עולים

הסבסוד על מוצרי היסוד אינו קיים יותר. במקום זה ישנו פיקוח על מחירי המוצרים אך גם את המדיניות הזו מעוניין האוצר לבטל בטענה שהדבר ייצור שוק חופשי ויביא לצניחת מחירים. האם טענתם נכונה? מבחן הקוטג' מראה שלא

(3:14 דקות)

מחירי הביצים ומוצרי החלב שנמצאים בפיקוח ממשלתי עלו השבוע אחרי שנתיים. אין מדובר יותר בסבסוד של סל הקניות של כולנו אלא פיקוח על המחירים של מצרכי יסוד בסיסיים ביותר. עם זאת, בפועל ישראל צועדת יותר ויותר לקראת הורדת הפיקוח לטובת יצירת שוק חופשי שיוביל, לטענת האוצר, להוזלת המוצרים. אבל האם המחירים באמת יורדים?

 

ישראל מפקחת על המחירים של המצרכים שאם יתייקרו מעבר למינימום ההכרחי, השכבות החלשות עלולות להיפגע. מדובר במוצרים הבאים: לחם, חלב, ביצים וגבינות פשוטות. עד לשנים האחרונות המדינה פיקחה על יותר מ-100 מצרכים כאלה אך ב-2005 שר האוצר דאז, בנימין נתניהו, יזם רפורמה שתבטל את הפיקוח על רוב המצרכים - למשל קמח, אטריות, פסטה, גבינות ואף מעדן "מילקי". לפי ההסבר שלו אז, קביעה של תקרה למחיר מדכאת תחרות בין יצרנים - למשל בין "שטראוס" ל"תנובה" - על הכיס שלנו. לכן, הוא הסביר, צריך שוק חופשי שיוביל להוזלת מחירים.

 

הצטרפו לחדשות 10 בפייסבוק »

 

אך מה שקרה בפועל הוא שעם הורדת הפיקוחף המחירים עלו בקצב מהיר בהרבה מהמחירים שנשארו מפוקחים. כך לדוגמה זינק מחיר קוטג' של "תנובה". עד 2006, גביע אחד עלה 4.82 שקלים. שנתיים אחרי ביטול הפיקוח, המחיר זינק עד ל-5.40 שקלים. 2009 הביאה תוספת של 45 אגורות ובשנה שעברה הגענו כמעט לשבעה שקלים. היום, ברוב הרשתות, קוטג' כבר עולה 7.50 שקלים. מדובר בזינוק של כ-55% תוך חמש שנים.

 

אך במשרד האוצר לא מתחרטים ולא שוקלים להחזיר לפיקוח מוצרים שהתייקרו יותר מדי וכעת הוא אף מציע דווקא לבטל את הגבלת המחירים, אפילו על מעט המוצרים שנשארו עדיין מפוקחים.