,

חי, צומח, דומם: קונספירציות סביב חיסול בן לאדן

תשעה ימים לאחר ההצהרה על חיסולו של הטרוריסט מספר 1, ניתן לספור עשרות תיאוריות קונספירציה ערביות ומערביות כאחד הטוענות כי בן לאדן חוסל מזמן, מת ממחלה, הושם במקפיא, שיתף פעולה או אפילו עדיין חי. ומה הקשר של ויליאם, קייט והיטלר לכל זה? "ערבים ברשת" בדק

  • פורסם ב:
  • 10/05/2011 16:12
  • |
  • עודכן ב:
  • 11/05/2011 10:27
  • |
  • כתבים:
  • יונתן גונן

מותו של אוסאמה בן לאדן לפני תשעה ימים הוליד שלל תיאוריות קונספירציה, מתיחות ושמועות, שכמה מהן זכו לדיון רב ברחבי העולם, כולל בעולם המוסלמי. התיאוריות קיבלו חיזוק בעקבות החלטת הצבא האמריקני להשליך את גופת הטרוריסט לים ועקב ההחלטה שלא לפרסם את תמונת מותו של בן לאדן, אולם הוחלשו עם הודעת הארגון עצמו על מות מנהיגו. אז האם מנהיג אל-קאעדה מת כבר לפני כמה שנים? או שמא הוא עדיין חי? קבלו את התאוריות המרכזיות.

 

עוד בנושא:

סרטונים חדשים של בן לאדן - צופה בעצמו

תיעוד: רגעי המתקפה על אחוזת הטרוריסט

תהיות: מה יעלה בגורלה של אחוזת בן לאדן?

כיצד ישפיע החיסול על הטרור האסלאמי?

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של חדשות 10

 

טעות בכתובת?

כמה מתושבי אבוטאבאד, העיירה הפקיסטנית בה חוסל בן לאדן, טוענים כי ההכרזה של ברק אובמה על מותו של בן לאדן הייתה קונספירציה אמריקנית נגד ארצם. "הם ממציאים את זה, איש לא ראה את הגופה", אמר עורך דין מקומי. חלק מהתושבים מטילים ספק לא רק במותו של בן לאדן, אלא בטענות כי הוא גר בקרבתם. בהקשר זה, סרב בכיר ביטחוני בפקיסטן לקבל את העובדה שבן לאדן הסתתר במשך חמש שנים במבנה סמוך לאקדמיה הצבאית מבלי שאיש מאנשי המודיעין או הצבא הבחינו בנעשה.

 

תרחיש נוסף פורסם בעיתון "עוסאף" היוצא לאור בשפת האורדו המסורתית. בעיתון צוטטו מקורות צבאיים באומרים: "בן לאדן נהרג במקום אחר, אך מכיוון שהאמריקנים מעוניינים להרחיב את המלחמה באפגניסטן לתוך פקיסטן, להאשים אותה ולקבל היתר לכניסה צבאית למדינה, נרקם תסריט החיסול". בכיר לשעבר במנגנון המודיעין הפקיסטני אמר לרשת CNN כי הוא מאמין שבן לאדן מת לפני שנים רבות וכי הסיפור הרשמי אודות מותו אינו אלא תעלול. יתרה על כן, הוא חושב כי הממשל האמריקני ידע על מותו של בן לאדן במשך שנים והמתין לרגע המתאים לפרסום הסיפור.

 

מנגד, במסגרת תיאוריה פקיסטנית אחרת, טענו בכירים במדינה רדופת הטרור כי כלל לא אירעו חילופי אש באחוזה בה שהה לכאורה בן לאדן וכי האחרון נתפס בעודו בחיים והוצא להורג מחוץ לאחוזה, לנגד עיניה של בתו בת ה-12. לאחר מכן, לטענתם, נלקחה גופתו בהליקופטר. בכיר אחר פקפק בהודעה האמריקנית כי איש מבין החיילים האמריקניים לא נפגע וקבע כי פעילי אל-קאעדה הם בין הטרוריסטים המיומנים ביותר והם יודעים כיצד להשתמש בנשק שלהם נגד אויבים.

 

המשת"פ והחולה

כמה גורמים איראנים מרחיקים לכת ומאמינים כי בן לאדן עבד למעשה עבור ארצות הברית במהלך כל המלחמה נגד הטרור. איסמעיל קוסארי, חבר פרלמנט איראני, סבור כי בן לאדן היה בבחינת בובה שנשלטת בידי "המשטר הציוני" במטרה להציג תדמית אלימה של האסלאם לאחר פיגועי ה-11 בספטמבר. חבר פרלמנט אחר טוען אף כי בן לאדן סייע לארצות לבצע את פיגועי התאומים עצמם, כאמתלה לפתיחת המלחמה נגד הטרור.

 

שר המודיעין האיראני, האיידר מוסלחי, מצטרף מצדו לטענות כי מנהיג אל-קאעדה מת הרבה לפני התקיפה של צבא ארצות הברית בשבוע שעבר בפקיסטן. "יש לנו מידע מדויק לפיו הוא מת ממחלה כבר לפני זמן מה", אמר מוסלחי לסוכנות הידיעות האיראנית "פארס". דיווח דומה דיבר על כך שבן לאדן מת כבר ב-2002 כתוצאה מסיבוך של מחלה בשם תסבוכת מרפן, מחלה גנטית תורשתית.

 

אותו מוסלחי הטיל ספק בהודעתה של ארצות הברית כי יחידות עילית אמריקניות ירו למוות בבן לאדן ואמר כי אם ארצות הברית אכן הרגה את בן לאדן היא הייתה צריכה להראות את גופתו לעולם. לדבריו, הבית הלבן פרסם את "השקר הזה" כדי להמעיט מחשיבות ההפיכות במזרח התיכון.

 

אוסאמה הוקפא, אובמה הרוויח

ברשת החדשות "רוסיה היום", נטען, בדומה לסברות בפקיסטן ובאיראן, כי בן לאדן מת כבר לפני כעשור. בנוסף, דווח כי גופתו נשמרה בקיפאון כדי לעשות בה שימוש תעמולתי ברגע המתאים לכך בעתיד. על פי דיווח זה, גורם בבית הלבן אישר כי גופת הטרוריסט הוקפאה ותוצג במועד כלשהו בעתיד.

 

מלבד זאת, אחת מתיאוריות הקונספירציה שהציפו את הרשת החברתית פייסבוק ואת הבלוגים ברשת האינטרנט בימים האחרונים גורסת כי הפשיטה בפקיסטן זויפה, בניסיון קונספירטיבי להסיט את הדיון הציבורי מאזרחותו של הנשיא אובמה או להעלות את הפופולאריות שלו לקראת הבחירות בשנת 2012. תיאוריה דומה נשמעה מפי שדר ברשת פוקס, שהטיל ספק בפרסומים על בדיקות ה-DNA שנעשו בגופת בן לאדן.

 

"אם אתם מאמינים, לידיעות על מותו של אוסאמה בן לאדן, אתם טיפשים", הצהירה מצדה סינדי שיהאן, פעילה נגד הטרור. היא כינתה את אמריקה "אימפריה שקרנית ורצחנית" וקראה לאמריקנים, אותם כינתה "שטופי מוח" להסיר את הדגלים, אותם הניפו כאות שמחה על החיסול.

 

המזל של ויליאם וקייט, הקשר להיטלר

תיאוריות נוספות מדברות על כך שבן לאדן נהרג כבר בפשיטה על הרי טורה בורה, בהן שכן לאחר פיגועי ה-11 בספטמבר. גורסי תיאוריה זו טוענים כי המידע על כך נשאר בסוד כדי לעודד תמיכה בהמשך המלחמה בטרור. תיאוריה דומה, שהופיעה ב"טלגרף" טוענת כי בן לאדן מת בעבר, וכי האמריקנים דחו את ההודעה על מותו כדי לא להפריע לפסטיבל האופף את חתונתם של הנסיך ויליאם וקייט מידלטון.

 

תיאוריה לא פחות מוזרה קושרת בין מותו של בן לאדן לבין מותו של אדולף היטלר. הכרזת המוות על שניהם נעשתה באותו יום בשנה - ה-1 במאי. על פי תיאוריה זו, אנשי אגודות הסתרים המכונות "האילומינטי" "הקריבו" את היטלר ובן לאדן ב-1 במאי, אחד החגים הקדושים ביותר עבורם. יצויין כי ההכרזה האמריקנית בוצעה ב-1 במאי, בזמן שבפקיסטן, בה בוצע החיסול, היה התאריך כבר ה-2 במאי.

 

התיאוריה המוזרה ביותר טוענת כי ברק אובמה ובן לאדן אוסאמה הם למעשה אותו האדם. סרטון שהופץ בממשק הסרטונים יו-טיוב מציג את תמונותיהם של בן לאדן ואובמה זו לצד זו ומתאר את הדמיון בין השניים, בעיקר באזור הפה, הגבות והאזניים. לבסוף, תיאוריה נוספת טוענת כי בן לאדן חי ומוחזק במתקן חשאי הקשור לארסנל הגרעיני של אל-קאעדה. אך למרות כל התיאוריות המוזרות האלה, כיום כמעט ואין ספק - בן לאדן חוסל.

 

מכירים עוד תיאוריות קונספירציה סביב מותו של בן לאדן? יש לכם רעיון לתיאוריה חדשה? טקבקו.