,

מסאז' מסוכן: מי מפקח על המטפלים והמסאז'יסטים?

מי לא אוהב לקבל מסאז'? החיים לחוצים, המתח גדול והשרירים כואבים, אז למה לא להתפנק כשרק אפשר. אלא שמתברר שעיסוי בידיים הלא נכונות יכול להיות קטלני. אפשר למות ממנו, ובמקרים הפחות גרועים רק להישאר נכים. אז ממה צריכים להיזהר כשהולכים לקבל עיסוי ומתי תתחיל מערכת הבריאות להתייחס ברצינות למקצוע הזה, שאין עליו שום פיקוח מקצועי?

  • פורסם ב:
  • 20/11/2010 23:54
  • |
  • עודכן ב:
  • 20/11/2010 23:54
  • |
  • כתבים:
  • מיה איידן

(8:59 דקות)

השגרה מעייפת, הגב כואב, הצוואר תפוס וכל מה שאתם רוצים זה רק להתפנק במסאז' מרגיע ולשחרר את כל השרירים בגוף. רגע לפני שאתם מתמסרים - האם עצרתם פעם לבדוק בידי מי אתם מפקידים את גופכם ומה הכשרתו?

 

בחודש נובמבר, כשגיל נמט, בן 36 ואב לשתי בנות, הגיע לעיסוי גוף שגרתי לצורך שחרור השרירים, הוא לא ידע שזה יסתיים באירוע מוחי. הטיפול החל באופן שגרתי, אך לקראת סוף העיסוי הגיעה המטפלת לאזור הצוואר, ואז החלו הכאבים.

 

"בתנועה הראשונה שהיא עשתה לי, כאב לי נורא וביקשתי שתפסיק", הוא אומר לחדשות 10. "היא אמרה לי שזה בסדר, אבל כשהיא סובבה לי את הראש בחוזקה, פתאום ראיתי את כל החדר מסתובב סביבי". גיל הובהל לבית החולים באמבולנס. בדיקת סי-טי ראש העלתה אבחנה חד משמעית: גיל עבר אירוע מוחי.

 

גם נועה גורדון, בת 36 ובחורה בריאה בדרך כלל, בסך הכל קיבלה מתנת יום הולדת מפנקת: עיסוי ראש וקרקפת. "הכל היה ממש כיף, עם שמנים וכאלה, עד שפתאום היא אמרה לי לשחרר את הצוואר - היא סובבה לי את הראש וזה נורא כאב, ביקשתי ממנה להפסיק", היא נזכרת. נועה יצאה מהמסאז' והמשיכה בחייה כרגיל, אך הרגישה שהיא נרדמת כל הזמן. כשלושה שבועות אחרי כן היא החלה לחוש כאבים ופונתה לבית החולים, שם אובחן אצלה קרע בעורק הראשי המוביל דם למוח.

"עיסוי תמים יכול להיות מאוד מסוכן"

ד"ר חן הלוי, מומחה לנוירולוגיה מאיכילוב, מספר כי מקרים כאלה מתרחשים מדי פעם. "הדבר נובע בעיקר ממסאז'ים מאוד אגרסיביים עם מתיחות", הוא טוען. השוק מוצף במאות מעסים ומטפלים שרובנו סבורים שעברו הכשרה מתאימה, אך אין עליהם כל פיקוח של משרד הבריאות. "כל הטיפולים הלא ממש רפואיים, כולל עיסוי לכאורה תמים, לא מוסדרים על ידי משרד הבריאות ויכולים להיות לפעמים מאוד מסוכנים", מספרת עו"ד ד"ר שלהב קמחי, מומחית לרשלנות רפואית.

 

כדי להיות מעסים, כל שיש לעשות הוא לפנות לאחד מבתי הספר לרפואה משלימה, לשלם שכר לימוד ותוך כמה חודשים להפוך למטפלים מוסמכים. אך תעודת המומחה שמקבל המטפל אינה מוכרת על ידי משרד הבריאות. בהיעדר פיקוח, המעסים הם למעשה אדונים לעצמם, ועולה החשש כי אין לכולם את הידע המתאים. לטענת המטפל הבכיר תמיר צמח, מניפולציות של עצמות והזזות אגרסיביות שמטרתן להצר תזוזה של חוליות לא נמצאות תחת הכשרתו של המעסה הממוצע.

 

לא כל מסאז', חשוב להבהיר, נגמר באסון. רוב המסאז'ים, המוגדרים כעיסוי רקמות רכות, יכולים בהחלט להביא הקלה והנאה. אבל בפעם הבאה שאתם הולכים למסאז', תוודאו שהמטפל עבר הכשרה כראוי, ובעיקר - הימנעו מטיפול אגרסיבי שעלול לגרום לנזק בלתי הפיך.