,

בעקבות התאונה בישראל: מסוקי "רובינסון" יתוקנו

פרסום ראשון: יצרנית מסוקי "רובינסון" האמריקנית ממליצה באופן חסר תקדים להחליף את כל הלהבים במסוקים מתוצרתה. זאת, בעקבות תחקיר ההתרסקות של מסוק כזה לפני שנה בים בנתניה, בו מצאו את מותם ארבעה אנשים

(3:08 דקות)

בנובמבר 2009 נהרגו ארבעה בני אדם בהתרסקות מסוק בים סמוך לנתניה. כבר בשלבי בחקירה הראשוניים כששרידי המסוק נמשו מן הים, עלתה הסברה שמדובר בכשל טכני בלהב הראשי. תאונות דומות אירעו כבר בכל העולם אבל בחברת "רובינסון", יצרנית המסוק, וברשויות האמריקניות לא הבינו עד החקירה שנעשתה בישראל עד כמה התקלה חמורה מסוכנת וקטלנית.

 

"מה שהניחו זה שהלהב לא מתפרק בבת אחת אלא מתחילות רעידות כתוצאה מזה שהוא מתקלף, או נוצרת הפרדה או בועה במעטה, והמסוק ייכנס לרעידות כאלה שיאפשרו לבצע נחיתת חירום בשטח", הסביר עו"ד יצחק רז, חוקר תאונות ראשי במשרד התחבורה. "מה שקרה בחקירה הזאת זה שהצלחנו להוכיח להם שיכול להיות כשל קסטרופלי מיידי בפחות מסיבוב אחד של הרוטור. אנחנו מדברים על סדר גודל של עשירים שנייה ומטה".

 

האמריקנים שמעו על הממצאים החמורים של החקירה הישראלית, הגיעו לישראל, בדקו את כל הראיות והבינו שכדי למנוע את ההתרסקות הבאה בעולם הם חייבים לנקוט בצעדים דרסטיים. הם יצאו בהמלצה להחליף את הלהבים בכל מסוקי "רובינסון" בעולם. החברה אף הפיקה סרטון מיוחד בעקבות החקירה הישראלית ובו הדרכה מדויקת איך לבדוק אחרי כל 100 שעות טיסה האם הלהב הראשי לא סובל מהכשל שהוביל להתרסקות בנתניה.