,

רשתות השיווק מזהירות: בפסח צפוי מחסור חמור במצות

משבר המצות לקראת הפסח התרחש לאחר שהמפעל הגדול בישראל לייצור מצות התעכב בהקמת פס הייצור. לכך נוספו ימי הגשם שבמהלכם אסור לשנע קמח מצות למפעלים ובעיות עם ספק הקמח. מנכ"ל "מצות ירושלים": "עד סוף השבוע יהיו נקודות מכירה בלי מצות"

(2:05 דקות)

בפסח הקרוב צפוי מחסור חמור במצות לאחר עיכוב בהקמת פס הייצור של מאפיית המצות הגדולה בישראל. ברשתות השיווק חוששים כי אולי לא יהיה מספיק מצות לכולם.

בעקבות המצב החלו לעבוד במפעלי המצות במתכונת חירום ועובדים מסביב לשעון 24 שעות. אבל לא בטוח שגם זה יספיק לפתור את המשבר ולספק מצות לעם ישראל. "אצלנו נגמר המלאי וכל מה שאנחנו מוציאים מהתנור, על כל חבילת מצות יש 4 קופצים", אומר דוד וולף, מנכ"ל מפעל "מצות אביב".

"מפעל מצות ראשון" נמכר לאחרונה למפעל "מצות ירושלים" וזו הסיבה העיקרית למחסור הצפוי בקרוב. "העברנו את המפעל מראשון לירושלים ועד שהעמדנו את הליין חל כמעט עיכוב של חודש ימים", מסביר מנכ"ל מפעל "מצות ירושלים", את הסיבה למשבר. לטענתו, בגלל שהם בעלי כושר ייצור גבוה יחסית הדבר השפיע על שאר השוק.

גם הימים רווי הגשם לא עזרו, כיוון שיש איסור הלכתי של הרבנות להעביר קמח מצות למפעלים בימי גשם. בנוסף נרשמו גם בעיות עם ספק הקמח היחידי במדינה. "אין ספק שעד סוף השבוע יהיו נקודות מכירה בלי מצות אבל יכול להיות שהמפעלים עוד יצליחו לסגור את הפער", מרגיע מעט מנכ"ל מפעל "מצות ירושלים".