,

דוח: מעצר בתת תנאים ומכות עד אובדן הכרה – כך ממגרת איראן את האופוזיציה

ארגון אמנסטי אינטרנשיונל מתאר בדוח חדש את דפוסי הפרת זכויות האדם בתקופת הבחירות לנשיאות שנערכו ביוני, ובעיקר אחרי פרסום התוצאות. "החקירות שביצעה איראן עד כה עסקו בטיוח ההפרות יותר מאשר בגילוי האמת", מסבירים בארגון

(1:31 דקות)

הפרות זכויות האדם שהתבצעו באיראן בחצי השנה האחרונה הן החמורות ביותר שידעה המדינה זה עשרים שנה, וכוללות כליאה בתת תנאים, איומים ומכות עד אובדן הכרה. כך קובע הלילה (חמישי) ארגון זכויות האדם הבינלאומי "אמנסטי אינטרנשיונל" בדוח מיוחד שהוציא, הבוחן את המצב במדינה בתקופה שלאחר הבחירות השנויות במחלוקת לנשיאות.

"ההנהגה האיראנית חייבת להבטיח שהאישומים בדבר עינויים - הכוללים אונס, מעשי הרג לא חוקיים, ומעשי התעללות אחרים – נחקרים בצורה מקיפה ובלתי תלויה", אומרת חסיבה חאג' סחראווי, סגנית מנהלת מחלקת המזרח התיכון וצפון אפריקה באמנסטי אינטרנשיונל. לדבריה, "יש להעמיד לדין באופן מיידי את חברי המיליציות ואנשי הציבור שביצעו את ההפרות, ולהימנע מהוצאות להורג".

הארגון קורא למנהיגה הרוחני של איראן, האייתוללה עלי חמינאי, להתיר לשני מומחים בולטים לזכויות אדם לבקר באיראן, כדי לסייע בחקירת המאורעות. "עד כה, החקירות שביצעו הרשויות באיראן עסקו יותר בטיוח ההפרות מאשר בגילוי האמת", מוסיפה חאג' סחראווי.

הדוח מתאר את דפוסי הפרות זכויות האדם לפני הבחירות לנשיאות, במהלכן, ובעיקר – לאחר שהוכרזו תוצאותיהן, שקבעו כי הנשיא המכהן מחמוד אחמדינג'אד גבר על המועמד הרפורמיסטי מיר חוסיין מוסאווי ונבחר לכהונה נוספת. לאחר ההכרזה, הורו השלטונות האיראניים למשמרות המהפכה ולמיליציית הבסיג' לדכא בכוח את ההפגנות ההמוניות של תומכי האופוזיציה.

הדוח כולל עדויות של אנשים שנעצרו במהלך ההפגנות – שחלקם מספרים כי נאלצו להימלט מאז מאיראן. אחד העצורים שמצוטט בדוח סיפר כי הוחזק במשך 58 ימים בתוך מכולה, ורק כעבור 43 יום הותר לו ליצור קשר עם בני משפחתו. במהלך חקירתו, אמרו לו החוקרים כי בנו נעצר אף הוא, ואיימו כי הבן ייאנס אם הוא לא "יתוודה" על פשעיו. לאחר מכן, הוא הוכה באלה עד אשר איבד את הכרתו. לדבריו, במכולה שבה הוחזק היו כלואים יותר מ-40 עצירים. עצור אחר, עלי חרדנג'אד, סיפר כי ראה סטודנט בשם אמיר ג'וודיפאר כשבגדיו קרועים ומצחו מגואל בדם, ומאוחר יותר נודע לו כי הסטודנט מת במעצר, ככל הנראה כתוצאה מעינויים והתעללות שספג במעצר.

90 סטודנטים נעצרו בשלושת השבועות האחרונים

על פי הדוח, במהלך שלושת השבועות האחרונים נעצרו יותר מ-90 סטודנטים תומכי אופוזיציה, ועל רבים נוספים נאסרה הכניסה לכיתות הלימוד. לטענת גורמים רשמיים, נהרגו בעימותים שפרצו לאחר הבחירות 36 בני אדם, אך האופוזיציה טוענת כי מספר ההרוגים גבוה מ-70. לאחר הבחירות, נעצרו בכל רחבי איראן לפחות 4,000 בני אדם. בשעת כתיבת הדוח, כמאתיים מהם עדיין נמצאים מאחורי סורג ובריח – וחלקם נעצרו לאחר ששכך גל המהומות הראשון. "על איראן לאפשר לאלתר חקירה בינלאומית של האלימות חסרת הרסן מצד כוחות הביטחון בעקבות הבחירות", מסכם איתי אפשטיין, מנכ"ל אמנסטי אינטרנשיונל סניף ישראל .

הדוח מבוסס על מקורות פתוחים כדוגמת כלי תקשורת איראניים ובינלאומיים, סוכנויות ידיעות, בלוגים ועוד. כן התבססו החוקרים על מקורות אחרים כגון ארגונים אזרחיים איראניים, ארגונים לא-ממשלתיים בינלאומיים, ארגוני עובדים וסטודנטים, עורכי דין, עיתונאים ופעילי זכויות אדם. רבים מאלה לא מזוהים בדוח בשמותיהם, מחשש להתנכלות מצד השלטונות.